Reklama

Face ID na iPhone X sa dá oklamať aj maskou

Viktor Šmidák

Tohtoročný iPhone X prichádza s niekoľkými výraznými zmenami. Medzi tie patrí aj odstránenie Home Button a čítačky odtlačkov prstov, ktorú nahradila nová technológia Face ID. Podľa Apple ide o bezpečnejšiu alternatívu, opak je však, zdá sa, pravdou.

iPhone tento rok konečne vyšiel zo svojej konvenčnej bubliny a ukázal svetu displej cez celú prednú stranu smartfónu. S tým muselo prísť aj niekoľko kompromisov a okrem hornej brady tu už nenájdeme ani čítačku odtlačkov prstov. Apple záležitosť vyriešil svojsky a predstavil novú technológiu Face ID.

Pozrite si

Apple iPhone X – Kde súdruhovia urobili chybu?

Spoločnosť Face ID prezentuje ako bezpečnú a pohodlnú technológiu. Na konferencii odznelo i niekoľko čísiel. Novinka má mať chybovosť 1 ku 1 000 000 pokusov, zatiaľ čo starší Touch ID až 1 ku 50 000 pokusom. Apple navyše spomenul i to, že jeho technológia sa nedá oklamať maskou.

Krátko po začiatku predaja nového iPhonu sa to ale podarilo. Bezpečnostná spoločnosť Bkav si hneď v prvý deň predaja iPhonu X, 5. novembra, smartfón zaobstarala. A na prelomenie bezpečnosti pomocou spomínanej masky im stačilo 5 dní.

Zamestnanci sa spoľahli na 3D tlačiareň a niekoľko šikovných rúk. Tvár bola vytvorená tlačiarňou, aby sa zachovala 3D dimenzia, oči boli už len 2D. Výskumníci sa sústredili skôr na hĺbku tváre, ktorú iPhone vníma (TrueDepth), ako na autentickosť vzhľadu. Celý pokus bol realizovateľný vďaka materiálu za približne 150 dolárov.

Zdroj | Bkav

Je síce nepravdepodobné, že by sa podobná situácia mohla stať v reálnom živote, Bkav ale prišiel so zaujímavými zisteniami. Apple sa údajne s implementovaním technológie prepočítal. Face ID totiž má využívať umelú inteligenciu z väčšej časti, ako by bolo vhodné. Na odomknutie stačí len polovica tváre, čo spravilo úlohu ešte jednoduchšou, ako si tím na začiatku myslel. Farebné odtiene podobné tvári preto použili len na miestach, ktoré si to vyžadovali, ako napríklad okolie očí či úst.

Pozrite si

Ako iPhone X fotí, aký kvalitný má displej a koľko na ňom vlastne Apple zarába?

Aby sme ale Apple len nehanili, podobné problémy má aj Samsung s jeho Galaxy S8. Jeho odomykanie pomocou očných dúhoviek sa totiž rovnako podarilo oklamať.

Biometrické údaje teda nepatria medzi tie najbezpečnejšie alternatívy, ich výhoda spočíva v pohodlí. Podľa Bkav však zostáva najlepším riešením spomedzi biometrických technológií odomykanie pomocou odtlačku prsta.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.