Autori sci-fi a priaznivci konšpiračných teórií hovoria o transhumánnej transformácii ako o nevyhnutnom smerovaní ľudstva. Technická revolúcia sa má stať prostriedkom na priame zdokonaľovanie schopností nášho tela. Nie tak, ako v minulosti, keď sme ťažkú prácu presunuli na stroje, ale priamo posilnením človeka.
Na pohľad strašidelná idea nám evokuje kyborgov – robotov s ľudským mozgom a podobné monštrá. Ak si ale uvedomíme, aké mechanické a pohybové zručnosti dosahujú dnešné humanoidné roboty, takýto zlepenec by asi nebol veľkou výhrou.
Vylepší nás vonkajšia kostra?
Inou cestou je koncept typu Iron Man, kde sa odolnosť a veľká fyzická sila človeka dosahuje pomocou špeciálneho obleku, alebo vonkajšej kostry, teda exoskeletonu. Táto myšlienka vyzerá sympatickejšie, pretože neevokuje akési nezvratné bio-inžinierstvo a takýto oblek si môžeme kedykoľvek vyzliecť. S implantátmi by sme boli o poznanie menej variabilnými bytosťami.
Exoskeletony, ktoré sme mohli vidieť napríklad v sci-fi filmoch Votrelec 2, alebo Avatar, sú síce zatiaľ mimo komerčnej dostupnosti (hoci armádny vývoj v niektorých krajinách na čomsi podobnom pracuje), ale určité odľahčené verzie sú už realitou. O nasadení takýchto prostriedkov v lodeniciach uvažuje napríklad juhokórejské Daewoo.
A Daewoo nie je jediný, kto plánuje využiť silu prídavných svalov. Portál Engadget informoval, že americké námorníctvo sa chystá testovať exoskeletony od známej zbrojovky Lockheed Martin.
Do práce, aj na bojisko
Úvodná zákazka spočíva v testovaní dvoch exoskeletonov FORTIS pre priemyselné použitie. Ide o bezmotorové vonkajšie skelety, ktoré majú pomôcť námornému personálu nosiť a držať ťažké pracovné náradie s menšou námahou a počas dlhšej doby. V tomto prípade teda exoskeletony slúžia viac-menej ako opora, podobne, ako keď montéri nosia pracovné náradie zavesené na opasku, alebo na popruhoch.
Exoskeletony, ktoré chce nasadiť Daewoo naproti tomu pomáhajú aktívne dvíhať viac ako 30 kg bremená. Ale, aby sme nehodnotili predčasne, pripomeňme, že Lockheed Martin už pred troma rokmi začal testovať aktívny exoskeleton HULC pre armádne nasadenie. Ten používa aj batérie, takže zrejme dokáže vyvinúť vlastnú mechanickú silu.
Takéto technológie by sa mali stať súčasťou výstroje „supervojakov“ blízkej budúcnosti. O podobných riešeniach okrem USA uvažuje aj Rusko a určite aj ďalšie krajiny. Hm, zvláštne. Nezdá sa vám, že história sa opäť po špirále opakuje? Vracajú sa ťažkoodenci?
Foto: Lockheed Martin