Aj keď pre mnohých jazdcov cyklistická sezóna skončila, tí odvážnejší chcú svoj bicykel/e-bike používať aj v zime. Kvôli bezpečnosti by ale mali zvážiť kúpu zimných plášťov.
A kto v zime radšej zvolí inú dopravu, napríklad autobusom, ten by už mal mať hlavne svoj e-bike zazimovaný. Pokiaľ neviete, ako na to, prečítajte si náš článok, kde sme sa tomu venovali.
Rozdiel medzi letným a zimným plášťom je v použitej zmesi. V letnom plášti je tvrdšia, takže ponúka vyššiu rýchlosť a lepšiu trakciu. Zimný plášť má teda mäkšiu zmes a navyše aj hlbší dezén.
Pri výbere zimných plášťov je potrebné uistiť sa, že sú vyrobené z mäkkej zmesi, ktorá zaručí, že bezpečnosť bude skutočne na prvom mieste. Kvalitné zimné plášte spoznáte aj tak, že majú unikátny dizajn dezénu, takže prípadné blato a sneh budú samé pri jazde odpadávať.
Dokonca sa tvrdí, že by mala byť vpredu aj vzadu odlišná pneumatika, aby bola jazda čo najbezpečnejšia. Vpredu by ste mali zvoliť širšie plášte s agresívnejším vzorom, vzadu postačí jemnejší vzor.
Niektoré zimné plášte sú vybavené aj kovovými hrotmi, ktoré sa zabárajú do snehu a ľadu, tým pádom celá konštrukcia na takomto povrchu pevnejšie drží. Pozor však na to, že pri jazde na štandardnom povrchu bez snehu a ľadu môžu byť hroty nepríjemné.
Ďalším faktorom je tlak v takýchto plášťoch. Čím je guma mäkšia, tým má lepšiu priľnavosť. Preto môžete mať tlak v prednej pneumatike približne 1,2 baru a vzadu 1,3 baru. Nie je problém si nájsť zimné plášte napríklad aj na Heureke.
Takto spoznáte zimné plášte na bicykel/e-bike:
- Hlboký dezén
- Širší plášť
- Mäkká guma
- Hroty
- Odolnosť voči prepichnutiu