Azda najznámejšieho humanoidného robota Asimo vyvinula japonská spoločnosť Honda ešte v roku 2000. Jeho meno má evokovať odkaz na slávneho autora sci-fi (aj) o robotoch a vedca Isaaca Asimova, zároveň však ide o skratku z „Advanced Step in Innovative Mobility“.
Medzičasom prešiel tento dvojnohý, človeku podobný robot významným evolučným vývojom a aktuálne jeho novú verziu predstavila Honda aj v Európe. Prepracovaný systém kĺbov a pohonných jednotiek umožňuje jeho končatinám a prstom na rukách dosiahnuť veľký počet stupňov voľnosti. Asimo preto dokáže chodiť nielen po rovine, ale aj po schodoch, kopať do lopty a dokonca aj utekať a skákať (aj na jednej nohe). Zvládne odkrútiť uzáver na fľaši, naliať nápoj do pohára a úctivo vás obslúžiť.
Pozrite si: Robot AVA 500 – telekonferenčný „stíhač“
Tento 120 cm a 43 kg vážiaci robot je navrhnutý tak, aby mal tvár vo výške človeka sediaceho na stoličke. Dokáže sa dobre orientovať v prostredí medzi ľuďmi, kde vie dynamicky reagovať na prekážky v chôdzi, vyhýbať sa chodcom a rozpoznávať tváre. Tak ako staršia verzia, aj nový Asimo dokáže prijímať a plniť desiatky hlasových pokynov, takže môže byť hlavne pomocníkom a spoločníkom starších, nevládnych, alebo postihnutých ľudí, nielen hračkou pre zábavu.
Z perfektne zvládnutej motoriky vidieť, že vývoju robota sa venovala špičková strojárska firma. Dnes totiž nie je najväčším problémom dostatočná inteligencia a senzorické snímače robotov, ale práve pohyblivosť a mechanická spoľahlivosť. Tie obvykle pokrivkávajú do tej miery, že máloktorá firma sa odhodlá vyrobiť humanoidného robota. Často je výsledkom vývoja nejaký hybrid, alebo „peklo na kolieskach“, čo je určite cesta menšieho odporu.
Systémy asistovaného pohybu a osobnej mobility Honda UNI-CUB β (vľavo) a UNI-CUB.
Pozrite si: Robotický hmyz bude zachraňovať ľudí, no nielen to
Honda svoje poznatky pri vývoji robotov hodlá využiť aj v širšom kontexte. Vytvorila už niekoľko produktov takzvanej personálnej mobility a asistovanej chôdze ako vozítka Honda UNI-CUB β a UNI-CUB, alebo systémy napomáhajúce pohybu pomocou exoskeletonu. Tie môžu pomôcť ochrnutým ľuďom pohybovať sa bez invalidného vozíka, ale aj zdravým osobám pri vykonávaní fyzickej práce v namáhavých polohách, napríklad pri montážnych linkách. Otázkou je, prečo tam rovno nenasadiť roboty?
Pozrite si, čo všetko dokáže nový Asimo:
Zdroj a foto: Honda