V slušných krajinách sa autorské právo berie ako svätá vec. S príchodom internetu a právom na informácie sa však začali čoraz častejšie objavovať pochybnosti, či toto právo nie je porušované. Politici nezaháľali, výsledok ich práce mal ale vypustiť do života nepremyslený zákon, ktorý prinášal v dvoch jeho článkoch vágne nariadenia a brzdu pre kreativitu.
Europoslanci včera hlasovali o zavádzajúcich nových reformách v oblasti autorských práv. Napriek obavám však naši zákonodarci návrh novej smernice neschválili. Ešte však nie je vyhrané, zákon vrátili na prepracovanie a opäť sa bude prerokovávať v septembri tohoto roku.
Kritici tvrdili, že smernica o autorských právach bude hrozbou pre online encyklopédie, spravodajské portály, ale aj obľúbené meme obrázky. Výbor Európskeho parlamentu pre právne záležitosti oponoval spravodlivosťou, aby každý umelec, interpret a autor dostal zaplatené za svoje dielo.
Kontroverzné boli články 11 a 13. Nejasnosti vyvolávala hlavne ich neurčitosť, zvláštna terminológia a nejednoznačné postihy. Oba články tiež vytvárali bezprecedentné požiadavky na prevádzkovateľov webových stránok, aby sledovali obsah chránený autorský právami a pri linkovaní na cudzie stránky platili ich tvorcom za obsah. Smernica EÚ bola napokon zamietnutá.
Článok 11 bol zameraný na to, aby sa zabránilo zdieľaniu online obsahu bez toho, aby sa majiteľom autorských práv platilo. Článok 13 mal vyžadovať od webových stránok, aby presadzovali zákony o autorských právach oveľa aktívnejšie. Výsledok dopadol pre slobodu internetu dobre – 318 hlasov bolo proti, 278 poslancov bolo za a zdržalo sa 31.
Zamietnuté návrhy by pre jednotlivé webové stránky znamenali oveľa väčšiu zodpovednosť. Za tieto reformy bol napríklad exbeatlesák Paul McCartney, niet sa čomu čudovať, riešil si svoje príjmy. Proti zákonu sa však zdvihla nebývalá vlna protestov. Tim Berners-Lee, tvorca webu, varoval, že smernica EÚ o autorských právach ohrozuje internetovú slobodu. Otvorený list podpísalo ďalších 70 vedúcich predstaviteľov firiem, ktoré sa pohybujú v tejto oblasti.
Veľký úspech: Vaše protesty fungovali!
Julia Reda, europoslankyňa
Jimmy Wales, spoluzakladateľ Wikipédie, opísal plány Európskeho parlamentu ako katastrofálne. Začiatkom tohto týždňa zablokovala Wikipédia prístup na svoje stránky v Poľsku, Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Portugalsku a Lotyšsku s cieľom zvýšiť povedomie širokej verejnosti o smernici EÚ o autorských právach. Wikipédia je naozaj výborným príkladom dobrého a užitočného využívania odkazov, citácií a zdieľaní médií.
Smernica o autorských právach mala aktualizovať predpisy týkajúce sa autorských práv tak, aby lepšie odrážali moderné technológie. Niektoré jej prvky zachádzali príliš ďaleko alebo boli v praxi nerealizovateľné. Navrhovatelia legislatívnej zmeny chceli poskytnúť napríklad novinám istú ochranu pred platformami koncernov ako sú Google alebo Facebook, ktoré im vzali takmer všetky reklamné výnosy. Ich sila sa však ťažko zmení týmto zákonom a navyše veľké firmy už dávno disponujú systémami na filtrovanie obsahu. Postihnuté by tak boli zase len malé a slabé firmy a ich prevádzkovatelia.
Zámerom smernice bolo zabrániť nelegálnemu sťahovaniu pirátskych súborov (softvér, filmy, hudba). Široký rozsah článku 13 však pokrýval akýkoľvek materiál chránený autorskými právami. Inými slovami, politici chceli s vodou z vaničky vyliať aj dieťa. Teraz sa im to nepodarilo, uvidíme v akej nálade prídu do práce z dvojmesačnej dovolenky. My môžeme zatiaľ uvažovať, či ich pri hlasovaní proti novej smernici viac trápila nefunkčná Wikipédia, alebo koniec meme obrázkov.