Rada EÚ prijala direktívu, ktorá ovplyvní kryptomenový sektor v Európe. Cieľom je znížiť hrozbu prania špinavých peňazí s využitím kryptomien.
Nové pravidlá znížia anonymitu pre kryptomenové burzy, no tiež pre používateľov. Európska centrálna banka tiež chce oddeliť kryptomenový biznis od tradičného finančného sektora.
Hlavnými zmenami oproti predchádzajúcim pravidlám a reguláciám je zameranie sa na risky spojené s virtuálnymi menami pomocou krokov, ktoré by znížili anonymitu krypto-obchodníkov a krypto-transakcií.
Kryptomenové burzy a tiež poskytovatelia kryptomenových peňaženiek budú povinní ohlasovať podozrivé aktivity. Direktíva hovorí, že autority by mali byť schopné monitorovať použitie kryptomien cez tieto platformy. Informačné služby zaoberajúce sa financiami by tiež mali byť schopné mať prístup k dátam o kryptomenových adresách a o ich používateľoch.
Konkrétne kroky týkajúce sa anonymity by mali byť upravené členskými krajinami, ktoré majú 18 mesiacov na implementovanie direktívy do národných regulácií. Kým sa tak stane musia kryptomenové burzy v rámci EÚ fungovať v súlade s AML (anti-money laundering) a CTF (counter-terrorism financing) smernicami vrátane verifikácie používateľov.
Problémom je tiež definícia kryptomien ako takých. Rada EÚ sa vyjadrila, že virtuálne meny by nemali byť zamieňané s elektronickými peniazmi. Podľa smernice sa jedná o digitálnu reprezentáciu hodnoty, ktorá nie je vydávaná a ani garantovaná centrálnou bankou alebo verejnou autoritou.
Kryptomeny podľa direktívy nie sú spojené s legálnou menou, no sú akceptované osobami ako spôsob výmeny. Kryptomeny môžu byť posielané, uložené či obchodovateľné elektronickým spôsobom.
Direktíva sa zároveň vyjadruje k zmenám týkajúcich sa predplatených bankových kariet, ktoré sa môžu tiež zneužiť teroristami. Ich výška, ktorá je určená na identifikáciu sa znížila na 150 eur a verifikácia je potrebná pre transakcie, ktoré prevyšujú 50 eur.
Napriek regulácii kryptomien sa jedná o logickú smernicu, ktorá síce dáva štátom Európskej únie väčšie právomoci na kontrolu kryptomenových aktivít, no nedochádza k ich zákazu či k zákazu kryptomenových búrz ako môžeme pozorovať v Iráne či v Indii.