Európska komisia oznámila, že plánuje zaviesť „právo na opravu“, opatrenie, ktoré by umožnilo predĺžiť životnosť smartfónov a tabletov.
Jedným z hlavných cieľov Európskej únie, je do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu. Spôsobov, ako to dosiahnuť, je viacero. Jedným z nich je zabrániť kazeniu smartfónov a ich neustálej výmene.
Sám poznám ľudí, ktorí vymieňajú svoje smartfóny každé dva roky. Pri šetrnom používaní a možnosti jednoduchej a cenovo-nenáročnej opravy by vám smartfón mal bez problémov vystačiť aj na päť rokov.
Európska komisia chce zaviesť nové pravidlo „právo na opravu“ do roku 2021. Komisia zároveň chce, aby boli zariadenia vyrábané tak, aby boli udržateľné a aby sa rýchlo nekazili. Znamená to, že by mali byť odolnejšie, znovu použiteľné a vyrábané z recyklovaných materiálov. Pokiaľ výrobca tieto podmienky dodrží, Európska únia ho odmení.
Zároveň pravidlá zahŕňajú vytvorenie schémy, ktorá by zákazníkom umožnila jednoduchšie odpredať alebo vrátiť staré smartfóny, tablety a nabíjačky.
Podobné pravidlá boli zavedené aj minulý rok pre domáce spotrebiče vrátane umývačiek riadu či televízorov. Zatiaľ nie sú známe detaily, ako tieto opatrenia budú fungovať v praxi. Môžeme si ale predstaviť, že firmy budú nútené poskytovať bezplatnú formu opravy smartfónov po dlhší čas.
Legislatíva taktiež musí prejsť hlasovaním členských štátov a Európskym parlamentom predtým, ako začne platiť. Európska únia ide príkladom aj pre ostatné krajiny, ako sa správať ekologicky a ako znižovať dopady elektronického odpadu na našu planétu. Príkladom je aj nedávno schválený zákon o spoločnej nabíjačke pre smartfóny, za ktorý Európska únia zožala kritiku od spoločnosti Apple.