Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci bude dnes hlasovať o dvoch dôležitých návrhoch na úpravu autorského zákona. Článok 11 a článok 13 môžu zmeniť to, ako dnes funguje zdieľanie obsahu na internete.
Európska únia pripravuje doteraz najväčší zásah do autorského zákona od roku 2001 a tieto úpravy môžu pretvoriť internet od základov. Článok 11 a článok 13 upravujú spôsob, akým sa na internete dnes zdieľajú obrázky, videá, hudba a texty. Tieto články môžu potenciálne zničiť malé spoločnosti a v najhoršom prípade nastoliť cenzúru internetu.
Článok 13
Tento článok prikazuje prevádzkovateľom webstránok a služieb na zdieľanie obsahu automaticky skenovať a dozerať na všetok zdieľaný obsah, či náhodou neporušuje autorské právo. Podobne, ako dnes funguje automatický filter obsahu na YouTube, by mal fungovať celý internet.
Ak dnes na stránke YouTube publikujete video s piesňou známej kapely, filter obsahu vaše video okamžite zachytí a zvuk z videa, prípadne celé video zo služby vymaže. Ak prejde legislatívnym procesom nový zákon, takýto filter budú musieť nasadiť všetci prevádzkovatelia webstránok, na ktorých používatelia zdieľajú nejaký obsah.
Kritici upozorňujú hneď na niekoľko problémov v tomto zákone. Článok 13 presne nedefinuje, ako má filter fungovať a ako majú takýto komplexný filter nasadiť malé spoločnosti. Google je obrovská spoločnosť s veľkým množstvom skúsených počítačových inžinierov, napriek tomu jeho filter často mylne odstráni obsah, ktorý v skutočnosti žiadne zákony neporušuje.
V tomto momente musia prevádzkovatelia mazať obsah iba v prípade, že im používateľ alebo autor nahlási, že obsah porušuje autorské právo. Ak by mal automatický filter fungovať správne a blokovať všetok obsah ešte skôr, než je publikovaný pre verejnosť, musela by existovať databáza všetkých existujúcich diel chránených autorským právom.
Ďalší problém môže nastať pri rozpoznávaní originálnych diel od paródií. Filter zrejme nebude vedieť rozoznať záber z filmu od paródie s vtipným textom alebo skutočnú pieseň od prespievanej verzie. Filter bude mať veľmi pravdepodobne problém s takzvanými „meme“ obrázkami, ktoré sú vytvárané z tvorby iných autorov.
Článok 13 okrem toho žiadnym spôsobom nedefinuje trest za neoprávnené nahlasovanie obsahu. Ktokoľvek môže označiť akýkoľvek obsah na internete za svoj a prevádzkovateľ bude musieť každú takúto sťažnosť posúdiť individuálne.
Článok 11
Článok 11 dáva vydavateľom rozšírené autorské právo na publikovaný text a umožňuje im vyberať poplatky za zdieľanie textov, úryvkov a odkazov na ich tvorbu. Kritici nazvali tento poplatok ako „daň z odkazovania“, či „daň z úryvkov“.
Internetové platformy, na ktorých používatelia zdieľajú odkazy (Facebook, Twitter, Reddit a ďalšie), tak budú musieť nejakým spôsobom regulovať, aké odkazy používatelia zdieľajú. Problémom je, že článok 11 v skutočnosti vôbec nedefinuje, ako má takýto systém fungovať, rozhodnúť o tom majú jednotlivé štáty EÚ. Prevádzkovatelia služieb sa tak pravdepodobne podriadia najprísnejšej adaptácii tohto zákona, čím obmedzia zdieľanie odkazov v celej Európskej únii.
Kritici sa tiež obávajú, že aktuálne vládnuce strany tieto úpravy zákona zneužijú na obmedzenie šírenia obsahu, ktorý kritizuje ich vládnutie. Vlády môžu zasiahnuť do automatického filtru a zabrániť tak šíreniu obsahu ešte skôr, než ho uvidí verejnosť.
Google, Facebook a ďalšie veľké internetové spoločnosti už takéto filtre majú a majú dostatok prostriedkov na to, aby sa novým pravidlám podriadili. Článok 11 a 13 však môže veľmi ľahko pochovať malé spoločnosti, ktoré nebudú mať šancu nové podmienky spĺňať.
Opodstatnené sú aj obavy, že zahraniční prevádzkovatelia sa rozhodnú nové pravidlá neplniť a radšej zablokujú občanom krajín EÚ vstup na ich webstránky. Takýto scenár sa nedávno odohral pri vstupe GDPR do platnosti.
Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci hlasuje o úpravách už dnes a ak bude hlasovanie pozitívne, návrh postúpi na plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu. O ďalšom postupe orgánov EÚ vás samozrejme budeme priebežne informovať.
Aktualizácia
Články prešli prvým hlasovaním, no pred prijatím ich čaká ešte niekoľko krokov v legislatívnom procese, počas ktorých môžu byť pozmenené alebo zamietnuté.