Fyzická podoba jednej z najhodnotnejších mien na svete dnes oslavuje 20. výročie. Aká bola história eura a čo nás čaká s menou, ktorou platíme aj na Slovensku do budúcna?
Všetky členské štáty EÚ sú súčasťou tzv. hospodárskej a menovej únie a svoje hospodárske politiky koordinujú s cieľom podporovať hospodárske ciele EÚ. Aby sa spolupráca medzi členskými štátmi prehĺbila a odstránili sa prekážky, členské štáty nahradili svoje národné meny jednotnou menou euro. Členské štáty, ktoré prijali euro ako svoju menu, tvoria eurozónu.
Pred samotným vznikom fyzickej podoby eurobankoviek, vznikla v roku 1999 mena ako zúčtovacia jednotka. Vtedy tvorilo eurozónu 11 členských štátov. V súčasnosti patrí do eurozóny 19 z 27 členských štátov, medzi ktorými je aj Slovensko, ktoré zaviedlo euro v roku 2009.
Zaujímavosťou sú štyri krajiny, ktoré síce prijali euro, ale nepatria do eurozóny a nie sú ani členskými štátmi. Ide o Andorru, Monako, San Maríno a Vatikán. Tieto krajiny môžu dokonca vydávať vlastné euromince.
Euro plánujú prijať aj ďalšie krajiny Európskej únie. Príkladom je Bulharsko, ktoré plánuje prijať euro v roku 2024.
Čo sa týka digitálneho eura. existujú diskusie naprieč Európou, kde sa takáto možnosť skloňuje. Na stránke Európskej centrálnej banky sa hovorí o digitálnom eure, ktoré by fungovalo rovnako ako fyzické bankovky. V súčasnosti sa projekt digitálneho eura iba skúma a analyzuje sa, akú by malo mať digitálne euro podobu. Základom je bezpečnosť používania a rýchlosť prevodov. Zároveň digitálne euro by nemalo nahradiť hotovosť, ale ju iba doplniť.
Súčasná fáza skúmania by mala trvať dva roky a bola spustená tohtoročné leto, takže na nejaké reálne výsledky si ešte budeme musieť počkať.
Na rozdiel od bežných elektronických transakcií cez platobné karty, by malo digitálne euro výhodu, že by mohlo využívať blockchain podobne ako kryptomeny, čím by sa mohla zabezpečiť ochrana pred praním špinavých peňazí. Zároveň vďaka blockchainu by kryptoeuro umožnilo lepší výber daní a väčšiu kontrolu jednotlivých transakcií.
Kým sa tak stane, budeme naďalej platiť klasickým eurom či už v podobe hotovosti alebo cez bankové karty. Od februára navyše keď pošlete peniaze zo svojho účtu v Slovenskej sporiteľni, VÚB či Tatra banke na iný účet v niektorej z týchto bánk, platba sa uskutoční okamžite. Postupne majú pribudnúť aj ďalšie banky a čas, ktorý ste čakali na transakciu, sa tak postupne zníži na minimum.