- #Novinky
- 5 min.
- 7.9.2023
EÚ označila Apple, Google či Microsoft za strážcov prístupu. Prídu veľké zmeny
Krátko po zavedení nového aktu o digitálnych službách Európska komisia po prvý krát zverejnila aj prvý zoznam strážcov prístupu alias príliš veľkých digitálnych služieb.
Služby viacerých technologických spoločností spadajúcich do tohto zoznamu, sa budú musieť otvoriť konkurencii, čo okrem iného značí napr. aj príchod sideloadingu do iOS a koniec pevne integrovaným bloatware aplikáciám v Androide.
Za strážcov prístupu sú považované napr. internetové vyhľadávače, obchody s aplikáciami, sociálne siete, četovacie platformy, prehliadače, reklamné platformy alebo aj platformy na zdieľanie videí, ktoré presiahnu určitý ročný obrat a ktoré mesačne využíva vyše 45 miliónov konečných spotrebiteľov alebo aspoň 10 000 komerčných používateľov so sídlom v EÚ.
Na základe týchto kritérií Európska komisia za strážcov prístupu označila spoločnosti Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Do zoznamu dotknutých služieb sa konkrétne zaradili operačné systémy Android, iOS a Windows, prehliadače Chrome a Safari či obchody s aplikáciami ako App Store a Google Play.
Európska komisia ešte musí posúdiť odvolania spoločností Apple a Microsoft, ktoré tvrdia, že aj keď ich služby spĺňajú klasifikačné limity, nemožno ich považovať za tzv. brány prístupu a teda strážcov. Ide konkrétne o vyhľadávač Bing, prehliadač Edge a reklamnú platformu Microsoft Advertising, resp. v prípade Apple o četovaciu platformu iMessage. Podobne komisia ešte overuje, či by do tohto zoznamu mal byť zaradený iPadOS, ktorý je i nie je technicky iba premenovaným systémom iOS pre zariadenia iPad.
Novým pravidlám sa kompletne vyhol Samsung, ktorému sa podarilo poskytnúť dostatočné argumenty na to, aby bol jeho prehliadač Samsung Internet Browser vylúčený zo zoznamu. Rovnako zo zoznamu strážcov týmto spôsobom vypadol aj Gmail a Outlook.com.
Pravidlá platiace pre služby označené za strážcov prístupu, závisia od kategórie, do ktorej boli zaradené – operačné systémy, vyhľadávače, sociálne siete atď. Operačné systémy, teda Android, iOS a Windows, budú musieť svojim používateľom poskytnúť možnosť odinštalovať systémové aplikácie, ako sú virtuálni asistenti a internetové prehliadače.
„Väčší výber pre spotrebiteľov, menej prekážok pre malých účastníkov hospodárskej súťaže – akt o digitálnych trhoch otvorí brány internetu. Dnes sme za strážcov prístupu označili šesť spoločností, čo znamená, že konečne obmedzíme ich hospodársku moc. Spotrebiteľom tak zaručíme väčší výber a vytvoríme nové príležitosti pre menšie inovačné technologické spoločnosti – napríklad vďaka interoperabilite, sideloadingu, prenosnosti údajov v reálnom čase a spravodlivosti. Je najvyšší čas, aby Európa stanovila pravidlá vopred, aby zaručila spravodlivosť a otvorenosť digitálnych trhov.“
Komisár pre vnútorný trh Thierry Breton – 06/09/2023
Sideloading by mal napr. v operačnom systéme iOS umožniť používateľom nainštalovať si aj tie aplikácie, ktoré sa nedostali do obchodu App Store, teda možnosť si inštalovať aplikácie aj „vedľajšou cestou“. Zatiaľ čo Android už túto podmienku spĺňa, Apple na druhej strane pre Reuters vyjadrilo svoje obavy o súkromie a bezpečnostné riziká, ktoré to prinesie.
Ak spoločnosti nedodržia novostanovené pravidlá, Európska komisia im môže udeliť peňažnú pokutu do výšky 10 % z ich celosvetového obratu, resp. až 20 % v prípade opakovaných prešľapov. V najhoršom prípade môže komisia strážcovi prístupu nariadiť predať svoj podnik alebo jeho časti či zakázať mu nadobudnúť ďalšie potenciálne problematické služby.
Zatiaľ čo Microsoft pomerne prekvapivo nové pravidlá a preverovanie jeho produktov privítal, ByteDance, spoločnosť stojaca za sociálnou sieťou TikTok podľa portálu The Verge s rozhodnutím „zásadne nesúhlasí“ a jej šéfka bruselskej verejnej politiky je z tohto rozhodnutia „extrémne sklamaná“. Spoločnosti majú na podriadenie sa pravidlám čas do augusta 2024.
Európska komisia má teda aktuálne na stole viaceré odvolania a ďalšie služby, ktoré bude musieť v najbližších týždňoch a mesiacoch preskúmať a posúdiť, či patria medzi strážcov. Je však isté, že zoznam strážcov prístupu sa bude aj napriek námietkam spoločností postupne rozširovať rovnako, ako sa rozširujú zoznamy tzv. VLOP a VLOSE služieb v rámci DSA.