Využitie umelej inteligencie na hraničných kontrolách znie ako sci-fi, no Európska únia sa rozhodla, že takéto sci-fi vyskúša.
Testovací program iBorderCtrl bude spustený na šesť mesiacov na štyroch miestach na hraniciach troch členských štátov – v Maďarsku, Lotyšsku a Grécku. Umelá inteligencia sa bude testovať na hraniciach s krajinami mimo Európskej únie.
iBorderCtrl je projekt, ktorý zastrešuje a financuje EÚ a ktorý by mal urýchliť a zlepšiť prechod hranicami pre cestovateľov. Funguje to nasledovne: Používateľ vyplní elektronické dotazník a nahrá niekoľko dokumentov vrátane pasu.
Následne sa elektronický systém bude pýtať otázky ako napríklad aký je obsah batožiny prípadne cieľ cesty. Systém bude cez webkameru sledovať odpovede a na základe umelej inteligencie a analýze tváre by mal dokázať rozpoznať či hovoríte pravdu alebo klamete.
Pokiaľ systém vyhodnotí, že cestovateľ hovorí pravdu, dostane QR kód, ktorý umožní prejsť štátnou hranicou. Pokiaľ je podozrenie, že klame, budú odobraté biometrické dáta vrátane odtlačkov prstu, dlane a snímok tváre a následne bude pokračovať k colníkovi, ktorý vyhodnotí informácie o cestovateľovi.
Systém je zatiaľ v testovacej fáze a podľa informácií z predchádzajúcich testov má úspešnosť 76 % percent, čo pri analýze o tom, či niekto klame alebo hovorí pravdu nie je zrovna vysoké číslo. Na druhej strane tím, ktorý za projektom stojí tvrdí, že dokážu túto úspešnosť zvýšiť na 85 %, čo je už viac ako uspokojivé.
Napriek tomu, že využitie umelej inteligencie by mohlo výrazne zefektívniť hraničné kontroly, netreba zabúdať na riziká spojené napríklad s možnosťou chyby alebo hacknutia takéhoto systému. Aj preto je dôležitý ľudský faktor, ktorý bude počas testovania prítomný.