Digitalizácia a e-Government sú témy, ktoré sa posledné roky riešia v parlamentoch rôznych krajín Európskej únie. Zdá sa však, že na úrovni celej únie konečne došlo k pokroku.
Členské krajiny EÚ podpísali tento týždeň deklaráciu, v ktorej sa píše o transformácii vládnych inštitúcií na efektívnejšie e-Government služby.
Jedným z bodov deklarácie je dohoda o vývoji a zavedení digitálneho, identifikačného systému (ID), ktorý by mohol byť použitý ktorýmkoľvek občanom únie na prístup k rôznym online službám, verejným aj súkromným.
V podstate sa hovorí o istej forme elektronického občianskeho preukazu, s ktorým by ste mohli vybaviť všetky bežné služby, za ktorými musíte momentálne behať po úradoch a za byrokraciou.
Dohoda hovorí o vytvorení komplexného systému, ktorý by okrem implementácie elektronických ID, mal zabezpečiť aj potrebnú ochranu osobných údajov a súkromie používateľov.
Viceprezident pre jednotný digitálny trh, Andrus Ansip, sa k dohode vyjadril: „Všetci Európania by mali mať prístup k online službám ostatných členských štátov rovnako, ako tento prístup majú doma a elektronické transakcie by sa mali výrazne zjednodušiť“.
Pán viceprezident pravdepodobne nebol na Slovensku, kde elektronické služby nefungujú najideálnejšie. Stačí sa pozrieť na Estónsko, ktoré je lídrom e-Government služieb v Európe. V tejto krajine sa dá pomocou digitálnej identifikačnej karty voliť, zaplatiť dane či požiadať si o rôzne služby online.
Samotná dohoda, ktorá bola podpísaná, nesie názov Tallinnská deklarácia o e-Governmente. Veríme, že pomôže k lepšej koordinácii pri pretláčaní jednotlivých zákonov v členských štátoch.
Samozrejme sa jedná deklaratívny dokument, ktorého implementácia nemá presné časové ohraničenie. Otázne tiež ostáva prijatie zo strany jednotlivých štátov, keďže otázka bezpečnosti je stále veľmi citlivou záležitosťou.