Estónsko, ako jeden zo svetových lídrov v digitalizácii verejnej správy, pracuje na novom projekte, ktorý by zbieral od občanov DNA dáta a poskytoval by zdravotnú starostlivosť na mieru.
K digitalizácii verejnej správy a jej rozvoju pristupujú rôzne krajiny odlišne. Keď sa pozrieme na prieskum z roku 2016, ktorý porovnával krajiny podľa rozvoju digitalizácie verejnej správy (E-Government Development Index), nájdeme, že Estónsko sa nachádza v svetovom rebríčku na 13 mieste. Z krajín EÚ je na 7. mieste. Pre porovnanie, Slovensko sa nachádza až na 67. mieste.
Ak zájdeme na oficiálnu stránku digitalizácie Estónska e-estonia, nájdeme, že krajina už v roku 2000 spustila projekt elektronického platenia daní, v roku 2001 elektronické ID karty, v roku 2005 voľby cez internet a v roku 2008 sa krajina začala venovať technológii blockchain.
V roku 2008 začalo Estónsko aj s programom e-Health, ktorý sa venuje digitalizácii zdravotných dát. Súčasťou rozvoja pokročilého zdravotníctva je aj nový projekt zbierania a testovania DNA dát.
Estónska vláda vyberie 100 000 občanov z celkovej populácie 1,3 milióna, na ktorých bude testovať zbieranie DNA dát do biobanky a po následnej analýze genetiky môže zdravotníctvo dávať odporúčania ohľadne zdravia na mieru.
Cieľom je poskytnúť každému personalizované informácie o zdraví, ktoré by mohli pomôcť znížiť chorobnosť v budúcnosti. Každý z účastníkov dostane svoju lekársku správu, ktorá bude vytvorená na základe analýzy možných ochorení.
Tieto dáta budú následne nahrané do informačného systému Estónska – Estonian National Health Information System, ktorý bude ukladať všetky dáta online. Tie budú dostupné ako pre lekárov, tak aj pre pacientov.
Estónska vláda vyčlenila na iniciatívu 5 miliónov eur a jedná sa o spoločný projekt Ministerstva sociálnych vecí, Národného inštitútu pre rozvoj zdravia a Génového centra na University of Tartu.
Podobné plány má aj Dubaj, ktorý plánuje zbierať DNA dáta o všetkých 3 miliónov občanov. V americkej Nevade sa tiež chystá podobný projekt.
Sme zvedaví, ako sa bude digitálne zdravotníctvo rozvíjať. Momentálne je v tretej fáze Healthcare 3.0 a už má v pláne aj štvrtú, v rámci ktorej sa plánuje využívať jednotná databáza zdravotných údajov, ku ktorej majú mať občania prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Zároveň sa plánuje využívať umelá inteligencia.
Estónsko môže byť krásnym príkladom krajiny, ktorá naplno využila potenciál digitalizácie verejnej správy a hlavne môže byť inšpiráciou aj pre nás.