Reklama

ESA a Airbus spolupracujú na vesmírnej stanici

Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Firma Airbus Defence and Space, ktorá je divíziou Airbus Group, a Európska kozmická agentúra (ESA) podpísali memorandum o porozumení. Má odštartovať pilotnú fázu projektu pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Platforma s názvom Bartolomeo má vytvoriť základňu pre súkromných používateľov, aj kozmické agentúry a otvorí možnosti pre poskytovanie rôznych typov komerčných služieb.

Pozrite si

Čo nové vo vesmíre? Vesmír poodhalil oponu

Memorandum podpísali obe spoločnosti 2. júna 2016 na ILA Airshow v Berlíne. Bartolomeo bude externou nákladnou platformou na laboratórnom module ESA Columbus, ktorý je od februára 2008 súčasťou ISS. Pomenovanie dostal podľa mladšieho brata Krištofa Kolumba, Bartolomea.

Platforma Bartolomeo na umiestňovanie komerčných nákladov má byť k modulu Columbus pripojená v roku 2018.

Zdroj | Airbus Group

Platforma Bartolomeo by mala umožniť rýchly, cenovo efektívny a spoľahlivý prístup k ISS pre súkromných a inštitucionálnych užívateľov na komerčnej báze, pričom sa hovorí o využívaní infraštruktúry ISS, aj „post-ISS“.

To poukazuje na blížiaci sa koniec životnosti medzinárodnej stanice. ISS je trvale obývaná od roku 2000 a pôvodne mala fungovať do roku 2020.

Pred dvoma rokmi sa však zúčastnené strany dohodli na predĺžení jej životnosti o štyri roky, teda do roku 2024, ale aj tak už stanica prežíva jeseň svojho života. Zdá sa však, že  „kozmonautické vákuum“ nenastane.

Zdroj | ESA

Ruská strana už skôr naznačila, že svoju časť stanice plánuje využívať aj po prípadnom ukončení spoločného projektu. Okrem toho vlastnú, aj keď na dnešné pomery malú, orbitálnu stanicu plánuje na obežnú dráhe umiestniť aj Čína.

A v neposlednej rade vstupujú do hry súkromní hráči. Bigelow Aerospace chce v spolupráci s Boeingom a SpaceX vybudovať na orbite veľkú stanicu zo svojich nafukovacích modulov B330. Každý z nich má objem  330m3.

Pozrite si

SpaceX a Bigelow Aerospace dosiahli dôležitý míľnik

Súkromná stanica má okrem vedeckých experimentov slúžiť aj ako hotel pre vesmírnych turistov. Momentálne sa menšia verzia nafukovacieho modulu BEAM testuje na ISS, kam ju dopravila nákladná loď SpaceX Dragon.

No a zdá sa, že ani kozmické agentúry nebudú chcieť zostať mimo hry, ako ukazuje spoločná dohoda ESA a Airbus Defence and Space.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.