- #Mobilné zariadenia
- 6 min.
- 2.7.2018
Ericsson Mobility Report: komunikácia v réžii 5G a internetu vecí
Ericsson, ktorý roky patrí k lídrom v oblasti telekomunikačnej infraštruktúry, sa venuje aj analýzam stavu a prognózam vývoja sveta telekomunikácií. Jeho pravidelná správa Ericsson Mobility Report prináša pravidelne od roku 2011 cenné informácie a odhady trendov v oblasti, ktorá sa týka prakticky každého.
Najnovšie dáta o stave mobilných komunikácií a prognózy o rozvoji sietí 5G zhrnul Ericsson vo svojej júnovej správe.
Pre kompletný prehľad si môžete prečítať celú Správu spoločnosti Ericsson o mobilite. Jej nosnou témou je však nástup sietí 5G a rast internetu vecí (IoT) s využitím mobilných dátových sietí.
5G prichádza, severná Amerika opäť na čele
Štandard 5G je konečne na svete a výrobcovia čipov už ponúkajú prvé riešenia (modemy) s podporou 5G. Prvé zariadenia sa preto očakávajú už v tomto roku. Rovnaký názor má aj Ericsson, ktorý vo svojej Správe dokonca predpovedá dostupnosť jednotlivých kategórií zariadení v najbližších troch rokoch podľa operačných frekvencií.
Ericsson očakáva, že už o päť rokov, teda v roku 2023, bude vo svete viac ako 1 miliarda zariadení 5G. Bude to predstavovať asi 12% všetkých mobilných pripojení (bez zariadení IoT).
Tak ako v prípade sietí 4G a 3G, budú v prvej fáze (ešte v tomto roku) dostupné čisto dátové zariadenia – modemy a smerovače. Ale už v prvom polroku 2019 by sa mali objaviť aj 5G smartfóny.
Väčšina zariadení v prvých rokoch adaptácie 5G technológie bude zrejme postavená na prvotnom štandarde Non-Standalonone 5G NR. Ten ako základ siete využíva 4G infraštruktúru.
Prognózy Ericssonu potvrdzujú dlhodobý trend rastu objemu dátovej prevádzky, ktorý poháňa najmä zvyšujúci sa podiel videa. Mobilné dáta narastú v roku 2023 oproti roku 2017 až osemnásobne a dosiahnu zhruba 107 exabytov (EB) mesačne.
Nadpriemerne sa na dátových prenosoch budú podieľať siete 5G. V roku 2023 sa v nich prenesie až pätina dát, hoci len 12% zariadení bude podporovať 5G technológie. V sieťach 5G sa však o päť rokov prenesie 1,5-krát viac dát, ako v dnešných sieťach 4G/3G/2G dokopy.
V nasadzovaní 5G technológií budú podobné regionálne rozdiely, ako pri rozbiehaní LTE a 4G. Priekopníkmi LTE boli operátori v USA a dnes je severná Amerika, s podielom 79% LTE pripojení zo všetkých mobilných účastníkov, svetovým lídrom pred severovýchodnou Áziou (73%) a západnou Európou (47%).
V roku 2023 Ericsson očakáva, že severná Amerika bude mať takmer polovicu mobilných pripojení (48%) v sieťach 5G a zvyšok v LTE / LTE-A. Siete 3G, a tobôž 2G, už v tomto regióne figurovať nemajú.
Ostatné regióny na tom budú podstatne horšie. Napríklad podiel 5G v západnej Európe má byť „len“ 21%, pričom dominantnou technológiou bude stále LTE. Menšinový podiel (do 10%) bude stále pripadať na siete 3G/HSPA. Zo správy tiež vyplýva, že siete GSM/EDGE sú už na ústupe a o päť rokov z niektorých regiónov prakticky vymiznú. Najvýznamnejší podiel im zostane v Indii (viac ako 20%), v latinskej Amerike a v regióne Afrika-Stredný východ. Generačná výmena je jednoducho nevyhnutnosťou.
Internet vecí ďalšou „veľkou vecou“
Nielen „vecou“ ale hlavne obchodnou príležitosťou pre operátorov bude IoT. Očakáva sa, že do roku 2023 bude k internetu vecí pripojených 3,5 miliardy mobilných zariadení.
Mobilní operátori na celom svete sprevádzkovali viac ako 60 mobilných IoT sietí. Na existujúcu LTE sieť použili spomínané technológie, aby mohli podporovať širokú diverzitu jej použitia. V Severnej Amerike sú tieto aplikácie sústredené v logistike a fleet manažmente, zatiaľ čo v Číne sú to hlavne „smart“ riešenia pre mestá a poľnohospodárstvo.
A to tu ešte nemáme siete 5G, ktoré majú pre internet vecí pripravené špeciálne atribúty. Pravdou však je, že IoT nie je odkázaný len na širokopásmové pripojenie v sieťach 4G, alebo 5G, prípadne nižších generácií. Využíva aj Wi-Fi a špeciálne siete, vrátane fixného pripojenia.
S generačnou výmenou však môžu prísť problémy pri niektorých zariadeniach využívajúcich internet vecí, alebo M2M komunikáciu. Väčšina súčasných zabezpečovacích systémov používa napríklad GSM/GPRS komunikátory (teda 2G technológiu), v lepšom prípade WCDMA, alebo HSPA komunikátory, čo je 3G technológia.
Je pravdepodobné, že v priebehu niekoľkých rokov budú operátori vypínať siete GSM, aby pásmo 900 MHz a 1800 MHz efektívnejšie využili v nových generáciách mobilných sietí.
Správa spoločnosti Ericsson sa venuje aj hodnoteniu výkonnosti sietí z pohľadu zákazníckej skúsenosti, aplikácii strojového učenia a umelej inteligencie pri manažovaní a riadení telekomunikačných sietí, využitia konektivity a mobilných technológií pri vytváraní smart riešení vo výrobe.
Poukazuje aj na dôležitosť zabezpečenia vhodného frekvenčného spektra pre siete 5G, okolo čoho bude ešte určite búrlivá diskusia na medzinárodných odborných konferenciách.