Slovenský telekomunikačný operátor Orange nedávno prezentoval možnosti 5G s plánom jeho spustenia na Slovensku. Podobnú prezentáciu predviedol výrobca technológií Ericsson s maďarským telekomunikačným operátorom Magyar Telekom.
Stalo sa tak na každoročnom podujatí Innovation Day. V rámci aktuálneho ročníka udalosti, ktorá sa uskutočnila v budove Výskumného a vývojového centra Ericsson v Budapešti, experti z Ericssonu predviedli najnovšie mobilné rádiové zariadenie, postavené na základe predbežných odporúčaní pre 3G New Radio (NR) 3GPP.
Demonštrácia technológie prebiehala vo frekvenčnom pásme 15 GHz so šírkou pásma 800 MHz. Táto integrovaná rádiová technológia NR umožňuje až 20-krát vyššiu rýchlosť downlinku v porovnaní so súčasnými technológiami. Okrem toho patrí medzi štandardy NR schopnosť vytvoriť beamforming, ktorý umožňuje point-to-point prenos dát pri veľmi vysokých rýchlostiach.
Ericsson a Magyar Telekom sú spolu s maďarskými vládnymi inštitúciami, univerzitami, dodávateľmi sieťových zariadení a nezávislými korporáciami súčasťou Koalície 5G v Maďarsku, ktorej spoločným cieľom je pripraviť pôdu pre úspešné zavedenie 5G.
Gábor Éry, Country manažér v spoločnosti Ericsson pre Maďarsko, sa k tomuto vyjadril: „Táto demonštrácia je pre naše partnerstvo s Magyar Telekom skutočne prelomová. Po prvýkrát bolo v Maďarsku zriadené 5G rádiové spojenie, a táto implementácia pomáha zaistiť, že Magyar Telekom je dobre pripravený na využitie potenciálu 5G.“
Ericsson, ako jeden z najväčších dodávateľov technológií, vidí v 5G obrovský obchodný potenciál a očakáva do roku 2026 trhové príležitosti v hodnote 582 miliárd USD a potenciálny rast tržieb o 34 percent.
Kim Kyllesbech Larsen, CTIO v spoločnosti Magyar Telekom, poznamenal: „5G znamená úplne nový koncept siete, ktorá kombinuje pevnú a mobilnú komunikáciu. Jeho potenciál spočíva nielen v rýchlosti, ale aj v integrovanej inteligencii siete a spolupráci s inými technológiami. Vďaka 5G sa pre Magyar Telekom aj ďalších operátorov otvárajú nové možnosti ponúkať služby spojené s IoT a robotikou v rôznych sektoroch, ako je automobilový priemysel, zdravotníctvo alebo verejné služby, poľnohospodárstvo, atď.“
Niet pochýb o tom, že zavádzanie 5G sietí a príslušného technologického využitia bude v zahraničí napredovať tak, aby okolo roku 2020 došlo aj k jej reálnemu využívaniu. Snáď sa v tom istom čase spustenia 5G dočkáme aj u nás a nebudeme musieť na to čakať, ako na Godota, alebo dokončenie severnej diaľnice do Košíc…