Reklama

Emitent stablecoinu USDC – Circle mieri na burzu po rekordnom zisku

Zdroj | Imagen 3 / Gemini
Fumbi
Zdroj | Imagen 3 / Gemini
Zdroj | Imagen 3 / Gemini

Spoločnosť Circle, ktorá stojí za druhým najväčším stablecoinom USDC, oficiálne podala žiadosť o vstup na burzu.

Ak ju americká Komisia pre cenné papiere (SEC) schváli, akcie spoločnosti sa budú obchodovať na newyorskej burze pod symbolom CRCL.

Obsah pokračuje pod reklamou

Circle v roku 2024 zarobila 1,7 miliardy dolárov len na správe svojich rezerv súvisiacich s USDC, čo tvorilo až 99 % jej celkových príjmov. V obehu je aktuálne približne 60 miliárd USDC, čo z neho robí druhý najpoužívanejší stablecoin na svete. USDC je zároveň zatiaľ jediným regulovaným stablecoinom podľa pravidiel MiCA v Európskej Únii.

Spoločnosť sa o vstup na burzu pokúšala už v roku 2021 prostredníctvom SPAC fúzie, no kvôli oneskoreniam a regulačným prekážkam obchodovanie nezačalo. V roku 2024 to Circle skúsila nanovo a teraz sa zdá, že má oveľa väčšiu šancu uspieť — aj vďaka odlišnej nálade vo vláde po nástupe prezidenta Donalda Trumpa.

Circle si na pomoc s IPO prizvala investičné banky JPMorgan Chase a Citigroup, pričom hodnota spoločnosti by mohla dosiahnuť 4 až 5 miliárd dolárov. Circle však nie je jediná – aj ďalšie kryptofirmy ako Ripple, Kraken či Gemini zvažujú vstup na burzu. Zdá sa, že po náročných rokoch pre kryptopriemysel sa blíži vlna nových verejných ponúk.

Sei chce kúpiť 23andMe, genetické dáta miliónov ľudí zabezpečí cez blockchain

Nadácia Sei Foundation, ktorá stojí za blockchainom Sei, oznámila svoj záujem o kúpu známej genetickej firmy 23andMe. Táto biotechnologická spoločnosť, ktorá vlastní genetické údaje približne 15 miliónov ľudí, nedávno vyhlásila bankrot. 

Zdroj | Google

Sei tvrdí, že ak firmu získa, chce všetky genetické dáta bezpečne presunúť na blockchain. Cieľom je vrátiť ľuďom kontrolu nad ich osobnými informáciami a zabezpečiť ich pomocou šifrovaných a dôverných prenosov. Nadácia označila ochranu genetických údajov za otázku národnej bezpečnosti a varovala pred rizikom, že tieto dáta by mohli skončiť v nesprávnych rukách.

Po vyhlásení bankrotu 23andMe vyhlásilo, že spôsob správy a ochrany dát sa nemení. Napriek tomu však americké úrady z New Yorku a Kalifornie vyzvali používateľov, aby si vyžiadali vymazanie svojich dát a zničenie vzoriek DNA, ak si to želajú. Podľa nich majú občania právny nárok na kontrolu nad svojimi osobnými údajmi.

Oznámenie Sei Foundation spôsobilo krátky nárast ceny ich tokenu SEI o približne 3 %, z hodnoty 0,209 na 0,215 dolára. Celá situácia však znova otvorila diskusiu o tom, komu vlastne patria naše dáta a ako ich najlepšie chrániť v digitálnom svete.

Bybit zatvára svoj NFT trh, kvôli poklesu objemu obchodov o 95 %

Kryptomenová burza Bybit oznámila, že 8. apríla ukončí svoju NFT platformu, ako aj ďalšie služby súvisiace s NFT a decentralizovanými ponukami tokenov. Ide o súčasť snahy „zjednodušiť ponuku produktov“ na burze. Rovnako ako Bybit, aj ďalšia veľká NFT platforma X2Y2 nedávno oznámila koniec svojej činnosti.

Rozhodnutie prichádza v čase, keď trh s NFT výrazne upadá. Kým pred rokom sa denne zobchodovalo viac ako 18 miliónov dolárov, dnes je to už len približne 5,3 milióna, čo predstavuje pokles o 70 %. Ešte v decembri 2024 obchodný objem dosahoval 113 miliónov dolárov denne, takže pokles od vtedajších maxím presahuje až 95 %.

Zdroj | Sincerely Media/Unsplash

Odborníci tvrdia, že trh s NFT sa posúva od špekulácií smerom k praktickému využitiu — v oblasti hier, umelej inteligencie, digitálneho vlastníctva či overovania obsahu. Charu Sethi z NFT siete Unique Network uviedla, že “éra zberateľských špekulácií sa skončila“, no zároveň verí, že NFT majú stále budúcnosť ako technológia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nízky záujem investorov je cítiť aj na konkrétnych projektoch. Napríklad NFT projekt Gutter Cat Gang nedávno spustil predaj tokenov, no namiesto plánovaného cieľa 1 milión dolárov získal len 3,66 ETH (cca 6 800 USD). Napriek celkovému útlmu existujú výnimky – projekty ako Doodles, Milady Maker či Pudgy Penguins stále prekvapujú silným výkonom a aktivitou.

Hacker ukradol milióny, potom o ne prišiel na podvodnej stránke

Osud si niekedy rád vystrelí aj z hackerov. Útočník, ktorý vo februári ukradol 9,6 milióna dolárov v ethere z kryptomenového protokolu zkLend, sa o pár týždňov neskôr sám chytil do pasce. V snahe „preprať“ ukradnuté kryptomeny cez anonymizačný nástroj Tornado Cash, nevedomky poslal takmer 3 000 ETH (viac ako 9 miliónov dolárov) na podvodnú stránku. Hacker s kajúcim tónom napísal cez Etherscan správu priamo tímu zkLend:

Zdroj | Apple

„Chcel som previesť mince cez Tornado, ale použil som phishingovú stránku. Všetky coiny sú preč. Som zničený. Je mi to veľmi ľúto.“

Zároveň ich požiadal, aby sa zamerali na páchateľov podvodnej stránky, keďže on už „žiadne coiny nemá“. Tím zkLend odpovedal stručne, ale rázne – „Vráť všetky zvyšné prostriedky, ktoré máš, späť do našej peňaženky.“ Namiesto toho ale hacker poslal ďalších 25 ETH do inej peňaženky s názvom Chainflip1, čo len ešte viac zvýšilo už tak chaotickú situáciu.

Celý incident pôsobí ako zlý vtip, no z pohľadu kryptokomunity ide o ironickú spravodlivosť. Ako poznamenal jeden užívateľ: „Neoslavuj, všetko si poslal scam stránke.“ Hacker mu už len smutne odpovedal: „Je to zničujúce. Všetko preč kvôli jednej zlej stránke.“

Tento článok vznikol v spolupráci so slovenskou krypto spoločnosťou Fumbi, ktorá prináša kryptomeny bližšie k vám.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.