Ak sledujete sociálne siete a dianie v Spojených štátoch, určite vám neunikla aktivita Elona Muska počas nedávnych amerických prezidentských volieb, najmä jeho poburujúce gesto, ktoré urobil pred niekoľkými dňami počas svojho príhovoru na inaugurácii prezidenta.
To je však iba vrchol ľadovca kontroverzií tohto amerického podnikateľa, ktorý je zároveň aj naďalej výraznou tvárou svojich spoločností Tesla, SpaceX, Boring Company a X. Táto spojitosť začína byť pre mnohých jeho zákazníkov problematická.
Holandský portál EenVandaag uskutočnil na túto tému prieskum medzi viac ako 26 000 členmi svojho názorového panelu, z ktorých 432 v súčasnosti vlastní alebo dlhodobo prenajíma elektromobil značky Tesla. Podľa výsledkov 31 % z opýtaných majiteľov zvažuje, že sa zbavia svojej Tesly, alebo tak nedávno aj urobili. „Musk zneužíva svoju moc. Keby som vedel, že sa bude takto správať, nikdy by som si Teslu nekúpil“, uviedol jeden z opýtaných.
Niektorí vodiči zvažujú kúpu populárnej anti-Muskovej nálepky s textom „Kúpil som si to predtým, ako sme vedeli, že Elon je blázon“. Priamo v otázke, či má politika Muska vplyv na to, čo si majitelia myslia o svojich vozidlách značky Tesla, však na druhej strane až 51 % opýtaných uviedlo, že nemá a až 56 % v ďalšej otázke uviedlo, že sa za vlastníctvo svojho vozidla kvôli Muskovi nehanbí. Vyslovene hrdých na vlastníctvo jeho elektromobilov bolo 42 % opýtaných.
„Existujú aj skladatelia, ktorí robia nádhernú hudbu a urobili zlé veci, to ale na kráse ich hudbe nijako neuberá“, uviedol jeden z vodičov Tesly.
Aj keď podľa prieskumu zahanbenie a uvažovanie o predaji elektromobilov nie je medzi majiteľmi prevažujúcou emóciou, ešte donedávna takáto skupina medzi jeho zákazníkmi prakticky neexistovala. Muskovi sa dlhé roky darilo udržiavať si imidž vizionára a úspešného podnikateľa, ktorého dlhé roky prirovnávali k postave Iron Mana zo série komixov a filmov od spoločnosti Marvel.
Tento obraz sa začal otáčať ešte v roku 2018, kedy Elon Musk označil britského potápača, ktorý zachraňoval 12 chlapcov uväznených v thajskej jaskyni, za pedofila. V tom istom roku Musk v podcaste s Joe Roganom fajčil marihuanu, čo spôsobilo pokles akcií Tesly o 8 %. Skutočný obrat verejnej mienky o Muskovi následne nastal v roku 2022 po kúpe sociálnej siete Twitter, v ktorej po prevzatí zrušil tímy pre dôveru a bezpečnosť, čo viedlo k nárastu šírenia dezinformácií na platforme.
Musk je aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou imidžu svojich spoločností, podobne ako Mark Zuckerberg v prípade jeho spoločnosti Meta či Jeff Bezos v prípade spoločnosti Amazon. Nedá sa očakávať, že by napríklad zákazníci spoločnosti SpaceX začali Muska bojkotovať, avšak pri automobilke Tesla to však úplne vylúčené nie je.
Tesla bola v oblasti elektromobility pionierom, ktorý naštartoval ostatné automobilky k aktivite a svetu dokázal, že elektromobily nie sú len nezmysel či utópia. Dnes už je však ponuka elektromobilov na trhu neporovnateľne väčšia, elektromobily má v ponuke už prakticky každý výrobca a tak si zákazníci majú z čoho vyberať, či už na základe preferovaných parametrov, ceny alebo aj sympatií k samotnej značke.
Podrobnejšie výsledky prieskumu:
- „Správanie a/alebo politika Muska nemá vplyv na to, čo si myslím o mojom vozidle Tesla.“
- Súhlasím: 51 %
- Nesúhlasím: 47 %
- Neviem / nemám názor: 2 %
- „Kvôli správaniu a/alebo politike Muska sa trochu hanbím, že mám/mal som vozidlo Tesla.“
- Súhlasím: 40 %
- Nesúhlasím: 56 %
- Neviem / nemám názor: 4 %
- „Kvôli správaniu a/alebo politike Muska zvažujem, že sa zbavím svojho vozidla Tesla, alebo som to už urobil.“
- Súhlasím: 31 %
- Nesúhlasím: 65 %
- Neviem / nemám názor: 4 %
- „Som hrdý na to, že jazdím na vozidle Tesla.“
- Súhlasím: 42 %
- Nesúhlasím: 48 %
- Neviem / nemám názor: 10 %