- #Sociálne siete
- 3 min.
- 28.10.2022
Elon Musk oficiálne odkúpil Twitter, hneď v prvý deň prepustil top manažérov
Niekoľkotýždňová sága sa (zdá sa) končí. Elon Musk po prvotnom nadšení a neskoršom zaváhaní v podobe spochybnenia skutočnej hodnoty Twitteru túto sociálnu sieť predsa len oficiálne kupuje.
Musk oficiálne vstúpil do sídla spoločnosti už ako nový majiteľ s umývadlom v rukách a (podľa neho vtipnou) anglickou slovnou hračkou. Do smiechu však nebolo každému.
Elon podľa informácií denníka The New York Times hneď v prvý deň svojho pôsobenia v Twitteri prepustil minimálne štyroch vrcholových manažérov, medzi nimi aj bývalého generálneho riaditeľa Parag Agrawala, finančného riaditeľa Neda Sagala, bývalú výkonnú predstaviteľku politík Vijaya Gadde a bývalého generálneho radcu Seana Edgetta.
V ten istý deň stihol Musk zverejniť na sociálnej sieti Twitter aj otvorený list, v ktorom vysvetľuje svoju motiváciu pre jej odkúpenie. „Dôvodom prečo som odkúpil Twitter je, že je dôležité pre budúce civilizácie mať spoločné digitálne námestie, kde môžu ľudia diskutovať o širokom spektre názorov zdravým spôsobom, bez vyústenia v násilie.„
Tradičné médiá podľa Muska v honbe za čítanosťou prilievali olej do ohňa a vytvárali tak polarizované extrémy, popri čom sa strácal priestor pre diskusiu. Pripúšťa však, že z tejto sociálnej siete sa nemôže stať pekelné miesto pre všetkých, kde môže byť povedané čokoľvek bez následkov. Twitter tak bude musieť diskusie naďalej nejakým spôsobom moderovať.
Musk ďalej liste tvrdí, že Twitter neodkúpil pre to, aby na ňom zarobil peniaze, ale aby pomohol ľudstvu. Na druhej strane však verí, že ak sú reklamy vytvárané správne, môžu byť potešujúce, zábavné a informatívne. Musk chce pomocou algoritmov urobiť z Twitteru najrešpektovanejšiu reklamnú platformu na svete.
Ešte začiatkom októbra Elon v jednom zo svojich príspevkov prezradil, že kúpou Twitteru akceleruje jeho premenu na tzv. „aplikáciu X“, teda aplikáciu určenú pre všetko. Prirovnať by ju bolo možné k čínskym „superaplikáciám“ od spoločnosti Tencent, v ktorých si je možné objednať taxi, jedlo, tovar, četovať v nich a zároveň nimi aj platiť.