Elon Musk sa narodil 28. júna 1971 v Pretórii (Juhoafrická republika). Preslávil sa najmä ako šéf automobilky Tesla, ale to nie je jediný úspech v jeho pestrom živote.
Elon sa narodil kanadskej modelke Maye Muskovej a africkému inžinierovi elektrotechniky, Errolovi Muskovi. Keď mal 9 rokov, rodičia sa rozviedli a on zostal žiť so svojim otcom v Pretórii. Tam vydržal len do strednej školy, potom išiel študovať do USA. Vďaka pôvodu matky dostal kanadský pas, s ktorým mal cestu do USA otvorenú a mohol si začať plniť svoje sny.
Aj keď mu bolo programovanie blízke, naučil sa ho už ako 10-ročný, na Pennsylvánskej univerzite študoval podnikanie a fyziku. Svojrázny prístup ukázal na Standorfskej univerzite, kde nastúpil na doktorandské štúdium. Vydržal tam totiž len dva dni, potom si to rozmyslel a rozhodol sa využiť rastúcu popularitu internetu. Založil start-up Zip2, ktorý vyvíjal internetových mestských sprievodcov pre vydavateľov novín.
Viete, že…
Elon Musk založil v roku 1999 spoločnosť X.com, ktorú dnes poznáme pod názvom PayPal? Multimilionárom sa stal skôr ako mal tridsať rokov, keď predal svoj start-up, spoločnosť Zip2, divízii Compaq Computers. Elon Musk v januári 2021 údajne predbehol Jeff Bezosa a stal najbohatším človekom na svete.
Elon v roku 1999 predal Zip2 za 307 miliónov dolárov v hotovosti a 332 miliónov v akciách. Získané peniaze investoval do spoločnosti X.com, zameranej na internetové platby, z nej neskôr vyrástla známa PayPal.
Na start-upoch Zip2 a X.com si Elon zrejme len skúšal čo sa dá dosiahnúť, pretože potom založil spoločnosť, ktorú pozná zrejme každý, Teslu. Presnejšie povedané, vstúpil tam ako investor. Teslu založil Martin Eberhard a Marc Tarpenning v roku 2003, meno dostala po Nikolovi Teslovi. Kátko potom sa k nim pridal Elon Musk, JB Straubel a Ian Wright.
Ani to však nestačlo. Zem začala byť nášmu vizionárovi primalá, ďalšia spoločnosť pod názvom SpaceX sa začala venovať (a úspešne venuje) letom do vesmíru.
Elon Musk je stále kontroverzný podnikateľ, ktorý rád svoje názory (častokrát neortodoxné) zdieľa na Twitteri. Velebí kryptomeny (a zrejme na nich veľmi dobre zarába), podporuje boj za uhlíkovú neutralitu a jeho ďalšie firmy ukazujú, že disponuje fantáziou, ktorá nemá žiadne medze. Stačí spomenúť Elonov ďalší podnik, The Boring Company. S ním chce vďaka technológii Hyperloop rýchlo, lacno a bezpečne vybudovať podzemnú sieť tunelov. Dnes sa tomu smejeme. Ale nebolo to tak aj vtedy, keď odvážne rozprával o tom, že o pár rokov budeme jazdiť na elektromobiloch?
Nádáca XPrize podporuje projekty, ktoré môžu byť prínosom pre lepší život a pokrok ľudstva. V rámci dotovaných súťaží už hľadala životaschopné riešenia pre pristátie sond na Mesiaci (Google Lunar X Prize), alebo Northrop Grumman Lunar Lander XCHALLENGE, ale aj rýchle testy na Covid-19 (XPRIZE Rapid Covid Testing). Najnovšia súťaž sa zameriava na problém emisií oxidu uhličitého.
Dodávame, že Elon bol trikrát ženatý a má trojčatá a dvojčatá. Ďalšie dieťa má s hudobníčkou Grimes. Začiatkom roka prebehla médiami informácia, že jeho čistý majetok dosiahol neuveriteľnú hodnotu 187 miliárd dolárov.
Recept na úspech podľa Elona je jednoduchý. Získajte tri občianstva, aby ste mohli študovať tam, kde to má význam, sledujte moderné trendy, do tridsiatky sa staňte multimilionárom, aby ste mohli investovať do firiem, ktoré napĺňajú vaše vízie, nech sú akokoľvek bláznivé.
Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.