Nadácia XPrize podporuje projekty, ktoré môžu byť prínosom pre lepší život a pokrok celého ľudstva. V rámci dotovaných súťaží už hľadala životaschopné riešenia pre pristátie sond na Mesiaci v rámci Google Lunar X Prize, alebo Northrop Grumman Lunar Lander XCHALLENGE, ale aj rýchle testy na Covid-19 (XPRIZE Rapid Covid Testing).
Najnovšia súťaž XPrize, zameriavajúca sa na problém emisií oxidu uhličitého s nádejou na objavenie nových technológií, ktoré by ho mohli odstrániť z atmosféry a oceánu, je z hľadiska výšky cieľových odmien výnimočná.
Zásluhu na tom má šéf SpaceX, Tesly a Boring Company a aktuálne najbohatší človek Elon Musk, ktorý program podporil sumou 100 miliónov dolárov.
Tento vizionár už nehovorí o „uhlíkovej neutralite“, ale o „uhlíkovej negativite“, čiže o procesoch, ktoré nebudú len bez emisií, ale dokážu CO2 z atmosféry likvidovať, pričom času niet nazvyš.
Najviac ocenená súťaž X Prize v doterajšej histórii bude prebiehať štyri roky a zahrnie účastníkov z celého sveta. Budú mať za úlohu vyvinúť prototypové systémy schopné odstrániť jednu tonu oxidu uhličitého zo vzduchu denne. Zachytený uhlík budú musieť navyše vedieť bezpečne uskladniť minimálne na 100 rokov.
Projekty budú hodnotené podľa nákladov na tonu zachyteného uhlíka a musia preukázať možnosť zvýšiť kapacitu zachytávania na „gigatonovú“ úroveň. (Tu už snáď ale nehovoríme o dennom výkone.)
Motiváciou pre víťaza bude hlavná cena v hodnote 50 miliónov dolárov, projekty na 2. a 3. mieste získajú 20 a 10 miliónov dolárov.
Táto súťaž je samostatná a nesúvisí s predchádzajúcou súťažou Carbon XPrize, vyhlásenou v roku 2015 s dotáciou 20 miliónov dolárov pre víťazov, ktorá je teraz v záverečnej fáze.
„Cieľom novej súťaže XPrize je inšpirovať podnikateľov a inžinierov k vytvoreniu riešení na odstraňovanie oxidu uhličitého, o ktorých sa doteraz iba diskutovalo. Chceme, aby boli postavené, testované a overené,“ povedal Peter H. Diamandis, zakladateľ a výkonný predseda XPrize.
Detailné podmienky súťaže na elimináciu uhlíka budú zverejnené na Deň Zeme v apríli, kedy sa zároveň spustí aj registrácia tímov. O 18 mesiacov neskôr bude vybraných 15 finalistov, ktorí získajú milión dolárov ako podporu na realizáciu svojich prototypov.
Nadácia očakáva veľkú rozmanitosť riešení a prístupov na odstraňovanie uhlíka, od priameho odčerpávania CO2 z atmosféry pomocou strojov, ako to už robí firma Climeworks, mineralizáciu, až po prírodné riešenia založené na rastlinách, stromoch, alebo oceánskej flóre.