Progresívna francúzska firma NAWATechnologies predviedla v roku 2020 na CES v Las Vegas koncepčný e-motocykel, o ktorom tvrdí, že jeho hybridná ultrakapacitorová batéria môže radikálne zvýšiť výkon a mestský dojazd. Teraz bude mať príležitosť dokázať svoje tvrdenie prostredníctvom Nawa Racer – prvej ultrakapacitorovej elektromotorky na svete.
V spodnej časti telesa Nawa Racer je umiestnená 9 kWh lítiová batéria a vo vrchnej časti ultrakapacitor s energetickou kapacitou 0,1 kWh, ktorý podľa NAWATechnologies môže takmer zdvojnásobiť mestský dojazd.
Ako by bolo možné, aby taký malý prírastok energie predĺžil dojazd elektromotorky zo 180 na 300 km? Vďaka takmer dokonalej rekuperácii pri brzdení, alebo jazde z kopca.
Kondenzátory sa dokážu nabíjať aj vybíjať za zlomok časov oproti Li-ion batériám. Ultrakapacitorová batéria v Nawa Racer preto prispeje nielen k účinnej rekuperácii energie, ale aj k perfektnej akcelerácii.
Ultrakapacitory nemusia ukladať veľa energie na jednotku hmotnosti alebo objemu, ich energetická hustota je oveľ nižšia, než v prípade Li-ion batérií. Ultrakapacitor s energetickou kapacitou 0,1kWh je v skutočnosti zhruba rovnako veľký ako celá 9kWh batéria v Nawa Racer. Jeho výhodou je však ohromná rýchlosť nabíjania a vybíjania.
Výrobca tvrdí, že elektromobily (aj elektromotorky) napájané z batérií majú obmedzené schopnosti rekuperácie pri brzdení, kvôli rýchlosti, akou sú Li-ion batérie schopné nabíjať sa.
Ultrakapacitory majú v tomto smere oveľa vyššie schopnosti, takže v mestskej premávke v systéme jazdy štart-stop môžu prispieť k výraznému zvýšeniu dojazdu. Neplatí to pri dlhšej plynulej jazde, aká je typická pre premávku mimo mesta. Tam je príspevok 0,1 kWh energie z ultrakapacitora zanedbateľný.
Skeptici tvrdenia NAWATechnologies spochybňujú s tým, že vysokovýkonné lítiové batérie sa dokážu nabiť dostatočne rýchlo, takže prínos ultrakapacitorov sa prejaví až pri dlhom, alebo prudkom brzdení.
Nawa tvrdí, že Racer má pozitívnu odozvu a spojila sa so skupinou špecialistov na zostavení plne funkčného prototypu. Akka Technologies bude vyvíjať pohonnú jednotku a hliníkové telo motocykla, FAAR SAS zas systém správy batérií a jej dcérska spoločnosť Pronergy pracuje na multirežimovom elektronickom systéme distribúcie energie. Ten bude schopný vyvážiť zaťaženie medzi batériou a ultrakapacitorom na dosiahnutie optimálneho výsledku. Elektromotorka bude testovaná spoločnosťou YSY Group.
Funkčný prototyp by mal byť k dispozícii v 3. štvrťroku, takže čoskoro sa ukáže, či sú bombastické očakávania od hybridného elektropohonu s batériou aj ultrakapacitorom realistické, alebo nie.