Automobilka Audi sa k výrobe luxusných elektromobilov stavala trochu opatrne. Svoj elektromobil Audi e-tron Quattro síce predstavila na autosalóne vo Frankfurte n. Mohanom už pred dvoma rokmi, ale k zákazníkom sa doteraz nedostal.
To sa ale zrejme čoskoro zmení. Podľa portálu InsideEVs už automobilka testuje Audi e-tron Quattro na pretekárskom okruhu Nürburgring. Nedávno tiež spustila možnosť rezervácie, pričom výrobu plánuje spustiť na budúci rok vo svojej bruselskej fabrike.
Elektrický crossover Audi sa má stať konkurenciou voči Tesle Model X, na čo má s 95 kWh batériou LG Chem/Samsung SDI zabezpečujúcou dojazd 500 km dosť dobré šance.
Zatiaľ nie sú známe parametre finálnej verzie, ale koncept s troma elektromotormi s výkonom 320 kW umožňoval zrýchlenie z 0 na 100 km za šialené 4 sekundy.
Otázkou sú ďalšie parametre a v neposlednej rade aj cena, keďže Audi patrí k producentom luxusnejších vozidiel.
Na jarnom autosalóne v Šanghaji predstavilo Audi aj ďalší model elektromobilu – Audi e-tron Sportback. Do výroby sa má dostať v roku 2019, pričom kľúčovým má byť práve čínsky trh.
Audi chce na čínskom trhu v nasledujúcich piatich rokoch ponúknuť päť modelov e-tron s čisto batériovým pohonom a s dojazdom cez 500 kilometrov.
Solárne strechy pre lepšiu energetickú bilanciu
Zdá sa, že Audi to s elektromobilitou myslí vážne. Nebráni sa pritom ani avantgardnejším riešeniam, ako sú strechy pokryté fotovoltaikou. Len nedávno Audi ohlásilo, že v spolupráci s americkou spoločnosťou Alta Devices vyvíja sklenené panoramatické strechy s integrovanými tenkovrstvovými solárnymi článkami.
Takto vyrobená elektrina má nepriamo podporiť dojazd elektromobilov Audi. Nepriamo preto, že sa nebude ukladať do hlavnej trakčnej batérie a nebude teda slúžiť na pohon elektromotorov. Bude napájať palubnú elektroniku, prípadne dotovať spotrebu klimatizácie, alebo kúrenia.
Takto ušetrená elektrina v hlavnej batérii však v konečnom dôsledku pomôže predĺžiť dojazd. Alta Devices dosiahla pri tenkovrstvových článkoch z GaAs účinnosť až 31,6 %.
V budúcnosti, keď bude článkami pokrývať celú strechu, nielen jej panoramatickú časť, uvažuje Audi aj o solárnom dobíjaní hlavnej batérie. Revolúcia to však nebude, pretože touto cestou sa už vydala napríklad Toyota so svojím modelom Prius plug-in hybrid, ktorý má tiež solárnu strechu.
Ešte ďalej ide solárny elektromobil Sion od mníchovskej firmy Sono Motors GmbH, ktorý má solárne články nielen na streche, ale aj na ďalších plochách karosérie a na dverách.
Systém solárneho dobíjania, ktorý výrobca nazval viSono, dokáže získať za priaznivých podmienok zo slnka energiu na 30 kilometrov jazdy. Pri dennom dochádzaní do práce to predstavuje zaujímavú úsporu.