Reklama

Elektrické stĺpy riešením pre siete 5G? Zrejme áno

Zdroj | Qualcomm
Juraj Procházka
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Mobilní operátori vedia, že plnohodnotná technológia 5G sa bez využitia VF pásiem v oblasti milimetrových vĺn (mmWave) nezaobíde. Len mmWave umožní najvyššie rýchlosti a vysokú kapacitu siete na kilometer štvorcový.

Keďže s rastúcou frekvenciou sa vzdialenosť medzi základňovou stanicou a prijímačom zmenšuje a požiadavky na priamu viditeľnosť sa zvyšujú, s istotou platí, že počet základňových staníc potrebných pre 5G bude oveľa väčší, než je nasadených v súčasných sieťach 4G. To prinesie nemalé ťažkosti.

Spolupráca s energetikmi ako cesta

Hovoríme tu o vzdialenostiach jednotlivých 5G „sajtov“ v rádoch desiatok, až stoviek metrov. Bude potrebné zabezpečiť ich napájanie a infraštruktúru pripojenia na chrbticovú sieť. A okrem toho množstvo administratívnych povinností, napríklad stavebné povolenia, povolenia od správcov inžinierskych sietí, a podobne.

Pozrite si

Siete 5G sa hlásia aj na Slovensku. Pohltia 700 MHz pásmo DVB-T

Mnohé z týchto komplikácií by vyriešilo umiestnenie základňoviek na bodoch existujúcej infraštruktúry. Samozrejmým kandidátom sú súčasné BTS v sieťach 4G, prípadne 3G, ale to nebude stačiť.

Zdroj | Android Authority

Zaujímavým príspevkom pre topológiu 5G sietí by bolo využitie stĺpov elektrických rozvodných sietí. A práve toto riešenie plánuje využiť japonská energetická spoločnosť TEPCO (Tokyo Electric Power Company) a skupina japonských telekomunikačných operátorov pripravujúcich budovanie 5G.

S energetickou spoločnosťou TEPCO na projekte spolupracujú firmy KDDI, SoftBank a Rakuten Mobile Network a momentálne pripravujú testy.

Skúšky už v prvom polroku

Hoci v mestách je veľká časť energetických sietí natiahnutá v podzemných silových kábloch, núdza nie je ani o nadzemné siete a s nimi spojené stĺpy. V Japonsku to platí, údajne kvôli častým zemetraseniam, ešte vo väčšej miere.

Pozrite si

Orange v Barcelone ukázal budúcnosť sietí 5G, IoT aj umelú inteligenciu

Kvôli prekonaniu problémov s nevyhnutnou veľkou hustotou nanobuniek v sieťach 5G sa diskutuje o nových modeloch vlastníctva a zdieľania, vrátane neutrálneho hostiteľa. Ale nosným prvkom je práve nejaká forma zdieľania infraštruktúry.

Zdroj | TelecomTV

TEPCO hovorí, že spolupracuje s KDDI, aby preskúmali zdieľanie stĺpov a inej infraštruktúry elektrických sietí a vybavenia základňových staníc medzi mobilnými operátormi. Prípravy sú už ukončené a spoločnosti chcú začať skúšky s použitím reálneho vybavenia.

https://www.youtube.com/watch?v=jnyG2bliKCs

Cieľom pokusov, ku ktorým sa pripoja aj mobilné siete spoločnosti SoftBank a Rakuten, je overiť uskutočniteľnosť zdieľania umiestnenia a zariadení medzi mobilnými operátormi. Skúšky budú konkrétne hodnotiť zariadenia, usporiadanie, servisovateľnosť, použiteľnosť a úroveň rádiového rušenia spôsobeného zdieľaním antén na základňových staniciach na elektrických stožiaroch.

Zdieľanie ako win-win stratégia

Existujú plány aj na zapojenie ďalších operátorov, ktorí uvažujú o výstavbe 5G sietí. Mohlo by ísť o jedného z japonských lídrov NTT DOCOMO, prípadne ďalšie spoločnosti.

Zdroj | Qualcomm

Zdieľanie infraštruktúry je cestou k úspechu pre všetky zúčastnené strany – pre majiteľa rozvodných sietí, aj telekomunikačné spoločnosti. Spomeňte si, ako sa rozmnožili stožiare vysielačov mobilných sietí u nás s príchodom 2., 3. a 4. operátora a po prechode z 2G na 3G a 4G technológie. Zdieľanie infraštruktúry medzi mobilnými operátormi sa deje v obmedzenej miere aj dnes a aj u nás máme skúsenosti s vnútroštátnym roamingom u nových hráčov. Ale 5G prinesie omnoho vyššie nároky.

Pozrite si

Deutsche Telekom chce plán na certifikáciu produktov Huawei pre siete 5G

Kým GSM operuje v pásmach 900 Hz a 1,8 GHz, 3G v 1,8 GHz a 2,1 GHz a 4G siaha od 800 MHz do 3,5 GHz, 5G bude mať nebývalo široký záber. Čím vyššie pásmo, tým kratší dosah a vyššia hustota BTS. Oproti pásmu mmWave (24 GHz až 100 GHz) je dnešná hustota základňových staníc ako vidiecka krajina v porovnaní s centrom veľkomesta.

Zdieľanie vysielačov a využívanie existujúcej infraštruktúry sú preto rozumnou cestou nielen pre operátorov, ale aj pre obyvateľstvo.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.