Výhody
- nádherný dizajn
- špičková filtrácia
- tichý chod
Nevýhody
- samostatná mobilná appka
- horná časť sa rýchlo poškriabe
- vyššia cena (aj filtrov)
Electrolux Pure A9 prekvapuje už na prvý pohľad rozmermi – 31,5 x 56,5 cm. Ide tak o pomerne vysoké zariadenie, ktoré sa v miestnosti určite nestratí. Tomu Electrolux prispôsobil dizajn, ktorý je takmer dokonalý. Za stovku si môžete k čističke dokúpiť aj cca 10 cm drevené nožičky, čím sa jej dizajn ešte viac podčiarkne a zvýrazní. Mnohí vaši známi si totiž čističku Pure A9 určite pomýlia s bezdrôtovým reproduktorom. Vôbec sa im nečudujem.
V jemne sivom a vcelku ťažkom tele (7,9 kg) je v spodnej časti mriežka okolo celého 5-hranného zariadenia. Pod ňou sa ukrýva práve filter čističky.
Hornú polovicu tela z bočných častí zas pokrýva štrukturovaná látka. Aj preto si čističku mnohí mýlia za bezdrôtový reproduktor. Navyše kožené ramienka na prenášanie tento dojem iba utvrdzujú.
V hornej časti čističky sú štyri 5-hranné otvory, pod ktorými je viditeľná čierna mriežka chrániaca lopatky ventilátora. Práve tadiaľto čistička vyháňa čistý vzduch do priestoru. Špeciálne tvarovanie prieduchov má zároveň vytvárať špirálovitý efekt Air Surround, aby sa čistý vzduch dostal do celej miestnosti.
V strede hornej časti je ovládací panel s bočným podsvietením, ktoré reaguje na aktuálne ovzdušie. Pokiaľ je v poriadku, tak podsvietenie ej zelené, v prípade jeho zhoršenia sa zmení na oranžovú a pokiaľ je vraj až nebezpečné, svieti na červeno. Červená farba sa objavila napríklad aj vtedy, keď pri čističke niekto „ťahal“ elektronickú cigaretu, vrátane populárneho IQOS.
Ovládací panel je dotykový, no je z lesklého plastu náchylného na poškriabanie. Po pár týždňoch používania sme ho už v redakcii stihli utieraním od prachu jemne poškriabať.
Pure A9 má dva iba režimy fungovania – Smart a Manual, no viac nepotrebuje. V režime Smart sa o všetko stará čistička, v režime Manual si môžete nastaviť intenzitu podľa vlastných preferencií.
Poteší aj režim ionizácie vzduchu, ktorý prebieha priamo s čistením vzduchu. Čistička tak dokáže generovať záporné ióny, ktoré sú vraj dôležité pre naše zdravie hlavne v mestách, kde je záporných iónov vo vzduchu podstatne menej ako v prírode.
Na detekciu vzduchu pre automatický režim slúži snímač v zadnej časti, ktorý treba raz za čas vysať vysávačom a technológia PureSense. Tá okrem znečistenia vo vnútri miestnosti, resp. domu meria aj znečistenie v danom mieste podľa GPS. Žiaľ, na Slovensku veľa meracích staníc nemáme, a tak najbližšia možno bude s celkom iným vzduchom, ako vo vašej lokalite.
Výmena filtrov je otázkou niekoľkých sekúnd. Stačí vytiahnuť magneticky držiaci sa kryt v zadnej časti, vysunúť filter a vsunúť nový.
Zaujímavosťou je viacero filtrov (3), ktoré môžete meniť počas roka. Každý filter z trojice má pritom unikátny štítok, podľa ktorého Pure A9 rozpozná filter a určí aj zostávajúcu životnosť. Filtre je teda možné meniť aj počas konkrétnej sezóny. Ceny filtrov však začínajú na sume vyše 100 €.
Electrolux má špeciálny filter pre obdobie alergií, ktorý dokáže vraj filtrovať 99% všetkých peľových čiastočiek. Zároveň však dokáže filtrovať 99,9% baktérií. Tento je ideálny aj pre čističky v spálňach. Druhým filtrom je model, ktorý má filtrovať všetky pachy – „dokáže absorbovať prchavé organické zlúčeniny a škodlivé plyny, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach“.
Má aktívne uhlie. Hodí sa určite do kuchýň a obývacích miestností. Filtrovať má aj cigaretový dym, ale aj formaldehyd, acetaldehyd a benzén. Samozrejmosťou je 99,9% filtrácia baktérií. Tretím filtrom v ponuke Electroluxu je filter kombinujúci oba predošlé. Dokáže na 99,5% zachytávať častice do 0,3 mikrometra a zároveň vrstva aktívneho uhlia absorbuje neželané zápachy.
Electrolux Pure A9 sa odporúča pre miestnosti do 92 m2, čo je väčšina rozlôh našich domácností. Teoreticky tak jedna čistička dokáže vyčistiť vzduch v bežnon 3-izbovom byte, no záleží od jej umiestnenia a členitosti bytu. Odporúča sa mať ale čističku minimálne v spálni, kde trávite zväčša najviac času zo dňa, hoci v súčasnosti to môže byť aj obývačka alebo pracovňa.
Plusom čističky je veľmi tichý chod, iba málokedy som si uvedomil, že čistička ide. Výrobca tvrdí, že pri bežnej prevádzke produkuje 17 dB, pri meraní viac hluku spôsobovalo okolie redakcie, kde sa aktuálne ešte stále stavia a tak nebolo možné hlučnosť, alebo skôr tichosť čističky odmerať. Pri plnom chode ale čističku počuť, a dokonca aj cítiť – vzduch, ktorý z nej vychádza vytvára prúdenie inak stojatého vzduchu v miestnosti.
Čistička je smart, takže aj na diaľku sme mohli kontrolovať, v akom stave je ovzdušie v kancelárii, no cez ďalšiu aplikáciu Wellbeing. Pritom jednu appku od Electroluxu už máme pre robotický vysávač, ďalšiu budeme mať pre smart kuchynské spotrebiče.
Je mi jasné, že jedna appka pre všetko by bola možno komplikovaná, ale určite by bola praktickejšia, ako mať tri appky. Možno časom ich švédsky výrobca spojí. Za nevýhodu pre neanglicky hovoriacich bude určite aj lokalizácia applikácie v anglickom jazyku.
DOPLNENÉ: V appke Wellbeing od Electroluxu pre iOS je možné zmeniť v nastaveniach appky jazyk na češtinu. Android túto možnosť ale neponúka.
Na čo je ale v prípade čističky vzduchu potrebná aplikácia? Napríklad aj na to, aby čistička zbytočne nefungovala v čase, kedy nie ste doma či v práci, ako v našom prípade počas koronakrízy. Do redakcie som nemusel ani vkročiť a čističku som vypol na diaľku. Pred tým, ako som zas do redakcie po 2 týždňoch šiel, čističku som na diaľku vopred zapol a prišiel som do vyčistenej kancelárie.
Taký istý scenár platí aj pre prípad, že sa vyberie na dovolenku a zabudnete čističku manuálne vypnúť. Hoci je spotreba minimálna, je úplne zbytočné, aby 2-3 týždne fungovala tak maximálne pre čistý vzduch rastlinám.
Navyše v appke je možné sledovať pomerne obrovské množstvo parametrov a podľa nich si upravovať svoje prostredie. Čistička napríklad monitoruje vlhkosť vzduchu. Ak je nízka, je to nepríjemné, ak je vysoká, spôsobuje to plesne a iné problémy. Keďže hodnoty vidíte aj po hodinách, tak si viete napríklad rozumne vyvetrať ráno a večer, kedy je vlhkosť najvyššia. Prípadne ak vlhkosť je stále príliš vysoká, alebo naopak príliš nízka, viete to riešiť doplnkovými strojmi, ktoré priestor odvlhčia, alebo naopak zvlhčia.
Mnohých môže zaujať aj miera nečistôt vo vzduchu. Čistička dokáže merať častice od 1 mikrometra (PM1, PM2.5 a PM10) a ich množstvo zobrazovať v grafoch. Zaujímavé pre zdravie je aj hladina TVOC, teda prchavých organických látok. Tie budú určite vysoké v nových domovoch, resp. pri nových nábytkoch alebo o vymaľovaní. Pure A9 by mala ale všetky nebezpečné plyny odfiltrovať.
Mimochodom, Pure A9 je možné cez appku aj zablokovať, aby cez ovládací panel nezmenili nastavenia vaše ratoslesti. Vypnutiu čističky ale Child lock nezabráni.
Electrolux Pure A9 je bezpochyby štýlový doplnok do domácnosti či kancelárie, ktorý ale nie len dobre vyzerá, ale sa aj stará o naše zdravie. Navyše v súčasnosti, kedy sa vzduchom môžu šíriť neppríjemné ochorenia má určite svoj význam. Ešte väčší význam ale môže mať počas sezón pre alergikov, ktorým môže pomôcť zlepšiť inak veľmi nepríjemné obdobie roka. To našťastie v redakcii riešiť nemusíme.
Odporúčané cena čističky Electrolux Pure A9 ej 420 €.
Vo finále je ale Electrolux Pure A9 aj pre nás ideálna čistička vzduchu nie len kvôli vysokej kvalite filtrácie, ale aj parádnemu dizajnu, ktorí sa hodí do akéhokoľvek moderného interiéru. Sami sme zvedaví do akej kvality ovzdušia dokáže Pure A9 dostať redakčné priestory. Zatiaľ jej to ide veľmi dobre.
Aj preto si od nás Electrolux Pure A9 odnáša ocenenie: