- #Ekológia
- 3 min.
- 8.6.2022
Ekológia? Najväčšia plávajúca veterná farma na svete bude poháňať ropné plošiny
Do roku 2040 plánuje Nórsko vybudovať kapacity s výkonom 30 GW veternej energie na mori. Veterná farma Hywind Tampen je prvou lastovičkou.
Nórsko je veľmocou elektromobility a zároveň veľkú väčšinu elektriny vyrába z obnoviteľných zdrojov, najmä v hydroelektrárňach. Krajina s jedným z najvyšších HDP na obyvateľa je však z hľadiska ekológie stále kontroverzná. Veľká časť jej príjmov totiž plynie z ťažby a predaja ropy a zemného plynu. Ropný sektor tvorí približne 40 % nórskeho exportu a 14 % jeho hrubého domáceho produktu. V oblasti výroby elektriny z vetra pritom Nórsko oproti svojim susedom výrazne zaostáva, ale má sa to zmeniť.
Prvá z jedenástich 8,6 megawattových turbín bola na najväčšej plávajúcej veternej farme na svete inštalovaná pri nórskom pobreží. Hywind Tampen je prvou nórskou veternou farmou na mori. Drobnou chybičkou krásy je účel, na ktorý poslúži vyrobená „zelená“ elektrina – bude poháňať ropné a plynové plošiny na mori.
Nórsky energetický gigant Equinor, ktorý vyvíja a bude prevádzkovať farmu Hywind Tampen, už skompletoval štyri veterné turbíny. Farma sa nachádza asi 140 km od nórskeho pobrežia, kde hĺbka mora dosahuje 260 až 300 metrov. Spodné časti konštrukcie odliate z betónu sú vysoké 107,5 metra (90 metrov sa bude nachádzať pod vodou), pričom rotor má priemer 167 metrov a lopatky sú dlhé 81,5 metra.
Okrem primátu z hľadiska veľkosti to bude tiež prvá plávajúca veterná farma na svete, ktorá bude poháňať ropné a plynové plošiny. Plávajúca pobrežná veterná farma s výkonom 94,6 MW poskytne elektrinu pre ropné a plynové polia Snorre a Gullfaks v nórskom Severnom mori. Pokryje tak približne 35 % ročnej spotreby energie piatich plošín.
Equinor tvrdí, že veterná farma zníži potrebu lokálne vyrobenej energie z fosílnych palív, čím sa znížia ročné emisie CO2 o približne 200 000 ton. To zodpovedá emisiám zo 100 000 vozidiel so spaľovacím motorom. Žiada sa podotknúť, že keby sa vyrobená elektrina využila namiesto poháňania ropných a plynárenských plošín priamo v e-mobilite, dokázala by poháňať určite podstatne viac ako 100 000 elektromobilov.
Nórsko je najväčším producentom ropy a plynu v západnej Európe, ale zároveň sa snaží znižovať emisie oxidu uhličitého. Ku cti mu slúži, že financuje aj projekty v iných krajinách na znižovanie množstva plastového odpadu v riekach a tým aj v oceánoch.
Veterná farma Hywind Tampen by mala začať vyrábať energiu v treťom štvrťroku 2022.