Bezpečnosť mobilných sietí, zvlášť sietí novej generácie 5G, je témou aj na stole politikov. Tí, na rozdiel od šíriteľov poplašných správ v sociálnych sieťach, nešpekulujú o možných rizikách elektromagnetického vlnenia, ktoré je základom každej bezdrôtovej technológie.
Témou je hlavne informačná bezpečnosť v spojení s niektorými výrobcami infraštruktúry a mobilov z Číny. USA pred časom obvinili Huawei, že môže zbierať citlivé informácie a metadáta od používateľov mobilných sietí pre čínske vládne organizácie, čo firma opakovane popiera.
Európska komisia (EK) včera schválila spoločný súbor opatrení označovaný ako 5G Toolbox, ktorý má riešiť bezpečnostné riziká spojené so zavádzaním sietí 5G. Reaguje tak na výzvu Európskej rady na spoločný prístup k bezpečnosti 5G a na odporúčanie EK z marca 2019, aby členské štáty identifikovali riziká a zraniteľné miesta na vnútroštátnej úrovni a uverejnili spoločné posúdenie rizík na úrovni EÚ. Kľúčové opatrenia majú byť prijaté do 30. apríla 2020.
V praxi to znamená, že EK umožnila výrobcom 5G infraštruktúry rokovať s členmi únie o dodávkach vybavenia sietí za predpokladu, že dodržiavajú súbor opatrení zahrnutých do 5G Toolboxu. To znamená, že ani spoločnosti Huawei a ZTE nebudú vylúčené zo súťaže o príslušné kontrakty, ak bude vláda príslušnej krajiny spokojná s pokrokom, ktorý spoločnosť dosiahla v oblasti zabezpečenia a transparentnosti siete.
Podobné uznesenie prijala o deň skôr aj britská vláda – kvôli brexitu tak učinila samostatne. Takisto rozhodla, že Huawei z budovania sietí nevylúči, ale nedovolí mu prístup k jadru siete a účasť čínskej spoločnosti bude limitovaný maximálne na 35% objemu celkových dodávok.
Zaujímavé je, že toto rozhodnutie je v rozpore so snahou USA, ktoré sa snažia dosiahnuť úplný zákaz všetkých obchodov medzi americkými spoločnosťami a čínskymi výrobcami.
Zároveň Spojené štáty tlačia aj na EÚ, aby čínske telekomunikačné firmy bojkotovala. Niektoré krajiny, napríklad Nemecko, úplné vylúčenie dodávok sieťových technológií od Huawei a ZTE odmietli už skôr.
EK a Spojené kráľovstvo sa týmito, do istej miery „šalamúnskymi rozhodnutiami“ čiastočne snažia vyhovieť požiadavkám USA, ktoré odporúčajú Huawei úplne vyradiť z budovania sietí novej generácie, ale zároveň sa nechcú pripraviť o možnosť dodávok sieťovej infraštruktúry od technologického lídra v oblasti 5G. Tým je Huawei najmä v segmente komponentov pre rádiovú časť sietí.
Na prijatie balíčka opatrení Európskou komisiou reagoval aj Huawei – spoločnosť vydala vyhlásenie, v ktorom uvádza, že toto rozhodnutie „umožní Európe získať bezpečnejšiu a rýchlejšiu sieť 5G“.