Reklama

EcoTracker – vreckový tester skontroluje kvalitu vody aj potravín za 3 sekundy

Zdroj | Milerd Technologies
Juraj Procházka
Zdroj | Milerd Technologies
Zdroj | Milerd Technologies

„Vieme, čo jeme“, tvrdí istý reklamný slogan, ale je to naozaj pravda? V skutočnosti o každodenne konzumovaných potravinách a nápojoch toho príliš veľa nevieme a náš postoj je založený zväčša na dôvere a kontrolovaní dátumu spotreby na obale. Ten pritom o kvalite daného produktu hovorí pramálo. Nie je síce dobré zasievať medzi ľudí obavy a kontrolovať kvalitu všetkého, čo nás obklopuje – od ovzdušia a elektromagnetických polí, po vodu a potraviny, ale, ako sa hovorí v jednom aforizme, ak si paranoik, neznamená to, že ťa nedostanú.  

Výrobca senzorových zariadení Milerd Technology LLC prichádza s príručným testerom „tri v jednom“ s názvom EcoTracker, ktorý dokáže zistiť hladiny škodlivých látok v bežnom ovocí, zelenine a mäse, ako aj merať kľúčové ukazovatele kvality vody. A presné údaje poskytne už za tri sekundy.

Zdroj | Milerd Technologies
Obsah pokračuje pod reklamou

EcoTracker bude predmetom crowdfundingovej kampane, v rámci ktorej ho prví záujemcovia môžu získať za 49 USD, zatiaľ čo predajná cena je stanovená na trojnásobok (149 USD).

Spoločnosť Milerd, založená v roku 2010, vyrába viac ako 80 modelov rôznych prístrojov vrátane zdravotníckeho vybavenia, ručných Geigerových počítačov, meračov elektromagnetického smogu a inteligentných čističiek vzduchu.

Čo ale dokáže EcoTracker? Pri testovaní vody analyzuje pomocou vymeniteľného senzora TDS (total dissolved solids), čo sú v podstate rozpustené pevné látky v pitnej vode. Môžu zahŕňať napríklad sírany, vápnik, horčík, sodík, draslík a dusičnany. Aj keď mierne vysoké hladiny TDS nie sú nevyhnutne zdraviu škodlivé, môžu ovplyvniť farbu, chuť a vôňu vody.

Pozrite si

Otestovali sme 5 prémiových čističiek vzduchu z celého sveta

Vysoká hladina TDS je indikátorom potenciálnych problémov a vyžaduje ďalšie skúmanie. Najčastejšie sú vysoké hladiny TDS spôsobené prítomnosťou draslíka, chloridov a sodíka. Tieto ióny majú malé alebo žiadne negatívne účinky, ale vo vode môžu byť rozpustené aj toxické ióny (arzén, olovo, kadmium, nitrát a iné), ktoré už nebezpečné sú. V ideálnom prípade sa TDS pohybuje na úrovni 50-150 PPM (častíc na milión), čo sa považuje za vynikajúcu hodnotu, pričom pri TDS 300-500 PPM už voda nie je ideálna na pitie a nad 1 200 PPM sa treba jej pitiu vyhnúť.

Zdroj | Milerd Technologies

Hoci samotný údaj TDS, ktorý EcoTracker vo vode zistí, nedá odpoveď o jej chemickom zložení, ale príliš vysoké hodnoty môžu naznačovať prítomnosť toxických zlúčenín, ako je arzén, olovo alebo dusičnany. Pre kvalitu pitnej vody je tiež dôležité meranie hladín pH. Vysoké pH môže zabrániť telu absorbovať základné minerály, zatiaľ čo nízke pH môže byť korozívne pre potrubia a viesť k vylučovaniu kovov do vody. Pitná voda by mala mať pH okolo 7,5.

Pomocou ďalšieho senzora, určeného špeciálne pre ovocie a zeleninu, ako aj ryby a mäso, upozorní EcoTracker spotrebiteľov na varovné signály kontaminácie vrátane dusičnanov, chloridov a pesticídov. Zatiaľ čo príslušné úrady neustále monitorujú komerčné potravinárske výrobky, nie je to zárukou, že produkt na vašom stole je na 100% v pohode. Platí to aj o produktoch z domácej záhrady, alebo blízkej farmy, pokiaľ nie je istota, že pôda, kde boli plodiny pestované, alebo zvieratá chované, nebola kontaminovaná nejakým druhom znečistenia. EcoTracker posúdi, či potraviny, ktoré by inak mohli vyzerať v poriadku, nepredstavujú riziko pre zdravie.

Zdroj | Milerd Technologies

Tester na veľkom digitálnom displeji na bočnej strane zobrazí údaj už za tri sekundy a zelenou „fajočkou“ potvrdí, že je jedlo alebo voda v „bezpečnej zóne“ na konzumáciu. Jeho pozlátený senzor využíva technológiu teplotnej kompenzácie na zohľadnenie vplyvu prostredia na snímanie parametrov. EcoTracker údajne dokáže posúdiť približne 60 bežných výrobkov zo sortimentu ovocia, zeleniny, rybích a mäsových produktov a je navrhnutý pre ľahkú zrozumiteľnosť.

Pozrite si

Dobrú chuť! Jedlá nabíjateľná batéria skutočne funguje

Umožňuje tiež prispôsobiť nastavenia pre konkrétne prahové hodnoty. Napríklad ľudia s ochorením obličiek majú odporúčanú nižšiu úroveň TDS vo vode ako bežná populácia. Vďaka kompaktným rozmerom sa EcoTracker môže stať praktickým nástrojom, ktorý si môžete vziať so sebou na cesty, napríklad do cudziny, ak máte obavy o bezpečnosť miestnych potravín a vody.

EcoTracker sa dostane na Kickstarter 28. januára, pričom výrobca tvrdí, že dodávky by mali byť spustené medzi marcom a májom 2025.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.