Reklama

Ecocapsule - slovenský projekt sa chystá preraziť vo svete

Terézia Miková

Už niekoľko rokov mnohí z nás, mladých slovenských rodákov, ukazujú, že sme šikovní. Jedným zo sľubných konceptov je napr. lietajúci automobil, ale i solárne vozidlo, ktoré sa predstaví na World Solar Challenge v roku 2017.

Ecocapsule

POZRITE SI: Solar Team Slovakia predstaví svoj solárny automobil na World Solar Challenge 2017!

Do tretice všetko dobré, šestica talentovaných mladých ľudí – Tomáš a Igor Žáček, Soňa Pohlová, Matej Pospíšil, Alexandra Bundalová a Katarína Cieniková spojili svoje vedomosti s korením talentu a čuduj sa svete, máme tu Ecocapsule. Čo to je?

Jedná sa o koncept sebestačného ekologického prívesného vozidla, ktoré jeho majiteľovi umožní cestovať kdekoľvek po svete bez závislosti na osobných službách. V túlavom vajci sa nachádza všetko, čo na cestách potrebujete – rozložiteľnú posteľ, kúpeľňu s toaletou, pracovnú plochu i miesto na prípravu teplého jedla. Kapsula dokáže plnohodnotne ubytovať dve osoby v obývateľnom priestore 8 m2.

Ecocapsule

Keďže koncept Ecocapsule navrhovali architekti, samotné architektonické riešenie pôsobí moderným dojmom. Kapsula je všestranným príbytkom, aj čo sa týka spotreby energie.

Ecocapsule dokáže čerpať energiu z dvoch zdrojov – solárnej a veternej – 2,6 m2 solárneho panelu a 750 W veterná turbína. Autori konceptu z architektonického štúdia Nice Architects si natoľko veria, že plánujú z elektrických zdrojov tohto príbytku dodávať šťavu aj elektromobilu.

S Ecocapsule dokonca nie ste závislí ani na čerpaní zo zdrojov pitnej vody – iba ak by sme zaň pokladali oblaky. Kapsula má vodný filter, ktorý je schopný z dažďa filtrovať pitnú vodu. Ale nemusíte sa báť, toto vajce so všestranným využitím má i samostatnú nádrž na pitnú vodu.

Ecocapsule

POZRITE SI: Viete, ako vyzerá slovenský AeroMobil?

Ecocapsule nie je prvým konceptom tohto charakteru. Predtým sme v povetrí mohli badať projekty ako napr. český Freedomky alebo americký Airstream.

Koncept Ecocapsule je však projektom, ktorý sa aj bez nejakých veľkých marketingových ťahov „predáva sám“. Dizajn kapsule totiž zaznamenáva množstvo pozitívnych ohlasov a už v tomto období majú jeho autori niekoľko potenciálnych kupcov.

Ecocapsule

Projekt všestrannej cestovateľskej kapsule je zatiaľ financovaný z vlastných zdrojov architektonického štúdia. Jedná sa zatiaľ totižto o tzv. early-stage startup – startup v ranej fáze, kedy ešte nemusí disponovať funkčným prototypom alebo hotovým produktom.

Projekt už môže mať vytýčenú obchodnú stratégiu i prvých potenciálnych zákazníkov. V budúcnosti sa však financovanie projektu bude musieť zmeniť.

Ecocapsule

POZRITE SI: Bude lietajúce auto raz lietať aj bez pilota?

A ako je s týmto projektom v súčasnosti štúdio Nice Architects? V tomto období dokončujú prototyp Ecocapsule. Model, ktorý bude dokončený koncom mája sa zastaví na tohtoročnom Pioneers Festival 2015 vo Viedni. Koncom roka plánujú začať s malosériovou výrobou. Výsledný produkt by mal osloviť najmä zahraničný trh.

„Ecocapsule oslovila hlavne ľudí z krajín so silným vzťahom k prírode,“ nechal sa počuť Igor Žáček. Projekt oslovil aj krajiny, kde je nezávislosť a mobilita veľmi cennou hodnotou. Tím sa tak chce primárne zamerať na Škandináviu, Kanadu a USA.

Už viete toho dosť? Načo však stokrát čítať a nevidieť? Nahliadnite do našej fotogalérie nižšie!

A čo cena? Konečná cena zatiaľ nie je známa. Očakávame však, že cena sa nebude veľmi odlišovať od konkurenčných projektov Freedomky alebo Airstream – tie sa pohybujú približne v cene 28 tisíc až 38 tisíc eur.

Oslovil vás Ecocapsule? Vedeli by ste si predstaviť byť jedným z jeho majiteľov? Ako by ste Ecocapsule najčastejšie využívali?

Foto: Nice Architects

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.