Spoločnosť E Ink, známa vďaka displejom typu elektronický papier alebo e-ink displej na konferencii Display Week v San Franciscu predstavuje svoj nový ACeP displej. Mnohí v ňom vidia veľkú budúcnosť.
E Ink ACeP (Advanced Color ePaper) displej je unikátny tým, že displej, resp. jeho pixle dokážu produkovať farby bez použitia farebných CFA filtrov.
Na displeji je pritom jediná vrstva elektroforetickej tekutiny, ktorá je ovládaná pomocou napätia využívané aj v komerčných TFT paneloch. Bohatosť farieb je pritom vraj dosiahnutá tým, že všetky farebné pigmenty sú v jednom pixeli. CFA na dosiahnutie farebného obrazu využíva farebné body vedľa seba.
Výhodou ACeP displeja má byť aj výborná čitateľnosť za akýchkoľvek podmienok, vrátane jasného dňa. Zároveň je spotreba podobná klasickému čierno-bielemu EPD displeju.
Prvý vyrobený displej ACeP má len niekoľko nevýhod. Má uhlopriečku 20 palcov a rozlíšenie 1 600 x 2 500 px (cca 150 PPI). V čítačkách elektronických kníh sa ho tak nedočkáme. Dôvodom je aj fakt, že na prekreslenie obrazu potrebuje 2 sekundy, čo je na dnešnú dobu extrém.
Práve preto ho spoločnosť zatiaľ plánuje využívať len na informačné tabule, pri ktorých dlhšie prekresľovanie obrazu neprekáža. Hoci má nový E Ink ACeP nedostatky pre použitie v spotrebiteľskom segmente, výrobca a mnohí ďalší v ňom vidia veľkú budúcnosť.
Dôvodom je aj fakt, že dokáže pracovať s 32 000 farbami, zatiaľ čo pôvodný Triton farebný displej od E Ink dokázal zobrazovať len 4 000 farieb. Na to, aby sme ACeP displej uvideli v čítačkách či malých gadgetoch a nositeľných zariadeniach, budú musieť inžinieri a vývojári z E Ink poriadne popracovať.
Ak sa im to podarí, E Ink ACeP displej môže byť očakávaným vykúpením pre všetky mobilné zariadenia. Minimalizuje sa totiž spotreba najväčšieho žrúta energie – displeja. Prvých komerčne dostupných ACeP displejov by sme sa mohli dočkať okolo roku 2020.