Reklama

Dyson má nový robotický vysávač s funkciami o akých sa môže konkurencii snívať

Zdroj | Dyson
Števo Porubský
Zdroj | Dyson
Zdroj | Dyson

Britský Dyson je preslávený svojimi unikátnymi produktami do domácnosti, ktoré majú vždy čosi do seba. Či už ide o čističky vzduchu, fény, vysávače, lampy či dokonca slúchadlá s osobnou čističkou vzduchu, vždy majú čosi navyše.

Teraz prichádza celkom nový robotický vysávač, ktorý neprekvapuje prísne funkčným dizajnom, ale práve svojimi funkciami. Oproti predchodcovi má celkom iný tvar, čo nemôže byť na škodu.

Dyson 360 Vis Nav je nástupcom modelu Dyson 360 ešte z roku 2014, resp. s Dyson 360 s dodatkom Heurist z roku 2018. Po mnohých rokoch sme sa tak dočkali nového robota, ktorý sľubuje ešte lepšie upratovanie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dyson je dnes už slávny aj vďaka svojim miniatúrnym, no extrémne výkonným elektromotorom pre ručné batériové vysávače. Rovnaký, hoci ešte viac vynovený, použil Dyson aj do tohto modelu.

Nevýhodou predošlých modelov bola hlavne ich výška. Dyson ich síce vyrábal pre globálny trh, ale cieľovou skupinou boli japonskí používatelia. Tým extrémna výška nevadila. Nám, bežnejším používateľom, ale prekážalo, že robot nebol kvôli svojej výške schopný povysávať pod nábytkom či sedacou súpravou.

Dyson 360 Vis Nav je iný. Má výšku necelých 10 cm a navyše aj hranatú prednú časť. Vďaka tomu dosiahne na podstatne viac miest v domácnosti, ako predošlé modely.

Dyson si poradil aj s často neúčinnou bočnou kefkou na zmetanie nečistôt okolo stien či rohov – vyhodil ju. Nový Dyson nemá žiadnu rotujúcu bočnú kefku. Namiesto toho sa z robota pri detekcii steny vysúva miniatúrny nadstavec a robot okraj reálne vysáva, nezmetá ako ostatná konkurencia.

Zdroj | Dyson

Ako to dokáže? Vďaka obrovskej sacej sile vysávača. V Dysone roky vedeli, že používateľov najviac frustruje nedokonalé vysávanie robotov, ale aj ich neúčinné navigačné schopnosti. Inžinieri preto vyvinuli nový výkonný digitálny motor, ktorý vytvára vraj až 6x vyšší sací výkon ako akýkoľvek iný robotický vysávač. Odvážne tvrdenie, ale v prípade Dysonu veľmi uveriteľné.

Zdroj | Dyson

Motor Dyson Hyperdymium sa má točiť až do 110 000 otáčok za minútu. Motor je osadený pri špeciálnej zbernej nádobe s cyklónovým efektom, „drobnosťou“, ktorú Dyson vymyslel už pred rokmi pre veľké domáce vysávače.

Zbernú nádobu je možné pritom vysýpať bez toho, aby ste sa akokoľvek dotkli nečistôt, stačí na to jedna ruka. Na rúčke k nádobe je totiž tlačidlo, ktoré uvoľní dvierka zospodu a všetky nečistoty vypadnú do koša.

Zdroj | Dyson

Rovnako Dyson upravil aj svoj špeciálny HEPA filter, ktorý je po vzore batériových ručných vysávačov umývateľný. Má iný tvar, ale zachytí 99,99 % nečistôt s veľkosťou od 0,1 mikrónu.

Dyson 360 Vis Nav využíva technológiu Simultaneous Localisation and Mapping (SLAM) a až 26 rôznych snímačov a senzorov po celom tele vysávača, ale aj kameru s fish-eye šošovkou na hornej strane vysávača.

Obsah pokračuje pod reklamou

V prednej časti je osadená pomerne veľká podlahová kefa z troch druhov materiálu – mäkká nylonová látka, uhlíkové vlákna a pevné nylonové štetiny. Kefa má tak byť pre všetky druhy podláh, vrátane kobercov.

Samozrejmosťou je po novom aj appka MyDyson, cez ktorú je možné vysávač ovládať na diaľku a detailne nastavovať. V appke bude pritom možné sledovať aj tzv. heat-zones, teda najviac znečistené miesta.

Zdroj | Dyson

Na jedno nabitie má robot zvládnuť 50 minút vysávania. V bežnom režime. Robot je totiž vybavený rovnakým snímačom nečistôt aký majú ručné batériové vysávače Dysonu, vďaka ktorým robot presne vie, či má zvýšiť sací výkon kvôli väčšiemu znečisteniu podlahy.

Novinka má byť na trhu už čoskoro, cena zatiaľ ale nie je známa. Pod 1 000 € to však pravdepodobne nebude.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.