Chorvátska automobilka Rimac Automobili dnes predstavila produkčnú verziu elektromobilu C_Two, po novom známeho pod názvom Nevera. Elektrický hyperšport za zhruba 2 milióny eur ponúkne výkon 1 914 koní a maximálnu rýchlosť až 412 km/h.
Rimac C_Two začal svoju cestu v hlavách inžinierov zhruba pred desiatimi rokmi a jeho prvú verziu sme mali možnosť spoznať ešte v roku 2018 na vtedajšom ročníku ženevského autosalónu. Teraz sa C_Two konečne dostane do predaja a to pod názvom Nevera, ktorý odkazuje na miestne chorvátske pomenovanie rýchlej, neočakávanej a mohutnej stredomorskej búrky.
Rimac si sľubuje, že Nevera dorazí na trh s elektromobilmi a hyperšportovými modelmi s rovnakým nábojom, ako práve takáto stredomorská búrka. Jeho špecifikácie, ktoré sa spoločnosti podarilo zachovať od prvého prototypu až ku produkčnej verzii, mu na to dávajú dobrý predpoklad.
Každý jeden diel vrátane pohonu a batérií si Rimac vyvinul sám. Nevera tak bude poháňaná štyrmi elektromotormi s individuálnym pohonom každého kolesa, ktoré vyprodukujú celkový výkon 1 914 koní a krútiaci moment 2 360 Nm.
Elektromotory bude napájať batériový modul s kapacitou 120 kWh uložený v tvare písmena „H“, ktorý tvorí celkovo 6 960 článkov s tekutým chladením. Samotný batériový modul údajne zvyšuje tuhosť konštrukcie o 37 % a jeho uložením priamo v strede vytvára ideálny hmotnostný balans prednej a zadnej strany elektromobilu v pomere 48/52.
Z nuly na 100 km/h sa Nevera vyšplhá už za 1,85 sekundy, na 151 km/h za 4,3 sekundy a 300 km/h za 9,3 sekundy, pričom jeho maximálna rýchlosť sa zastavuje až na úrovni 412 km/h. Rimac ale nedbal iba na „trhanie asfaltu“, veľkú pozornosť venoval aj bezpečnosti.
Klasický stabilizačný systém RSP a systémy trakčnej kontroly vymenil za vlastný systém s názvom All-Wheel Torque Vectoring 2 (R-AWTV 2), ktorý posúva priľnavosť a trakciu elektromobilu na vyššiu úroveň. Systém ponúka nekonečnú variabilitu dynamickej odozvy systému na vozovku a kalibráciu nastavení pre každé jedno koleso zvlášť. Počas jazdy vykonáva systém R-AWTV 2 každú sekundu zhruba 100 výpočtov a úprav nastavení.
Rovnako mal Rimac zapracovať aj na brzdovom systéme, ktorý napríklad dokáže v prípade dosiahnutia tepelných limitov batérie rozptýliť kinetickú energiu trecími brzdami, alebo v prípade prehriatia bŕzd naopak aktivovať regeneratívne brzdenie zhromažďujúce energiu späť do batérie.
Elektronicky ovládané tlmiče s aktívnou úpravou výšky umožní vodičom upraviť si správanie vozidla podľa svojich predstáv a potrieb, k dispozícii ale bude aj niekoľko predvolených jazdných režimov. Okrem dynamického režimu SPORT to bude aj režim DRIFT poskytujúci viac krútiaceho momentu na zadné kolesá, režim COMFORT zabezpečujúci pohodlie a dlhší dojazd alebo režim RANGE, ktorého prioritou bude čo najviac predĺžiť dojazd elektromobilu.
Na trati sa do zlepšenia časov vodiča zapojí aj umelá inteligencia, ktorá dokáže posúdiť jeho výkon a poskytnúť rady, ako je ešte možné jeho riadenie zlepšiť. Softvér bude pracovať s dátami z 12 ultrazvukových senzorov, 13 kamier a 6 radarov, fungovať bude na operačnom systéme NVIDIA Pegasus. Takzvaný Driver Coach ale dorazí do elektromobilu cestou softvérovej aktualizácie až v priebehu budúceho roka.
V interiéri napokon figuruje trojica TFT obrazoviek s dynamickým používateľským prostredím podľa preferencií vodiča. Na ich ovládanie poslúžia primárne hliníkové otočné ovládače a spínače, ktoré na rozdiel od dotykových obrazoviek dokážu vodičom poskytnúť hmatovú odozvu kritickú pri jazde vo vyšších rýchlostiach. Všetky dáta o jazde napokon bude možné spätne analyzovať aj pomocou sprievodnej aplikácie pre počítač, Android a iOS.
Ak si na nový Rimac Nevera brúsite zuby, okrem zhruba 2 miliónov eur si pripravte aj rýchle prsty. Vyrobených totiž bude iba 150 kusov, ktoré sa pri týchto parametroch nepochybne rýchlo rozchytajú. Každý jeden vyrobený kus bude vyrobený na mieru podľa predstáv záujemcu, ktorý bude pozvaný priamo do sídla automobilky v Chorvátsku. Objednať si ho môžete prostredníctvom oficiálnej siete partnerov Rimac.