Reklama

Dva displeje bez kompromisov, to je Asus ZenBook Pro Duo

Juraj Recký
93 %
ASUS konečne ponúkol riešenie dvoch monitorov jednom notebooku, ktoré reálne dáva zmysel a je bez kompromisov. Minimálne, v porovnaní s tým, čo je a bolo doteraz v ponuke. Poteší tiež zvuk, výkon je absolútne bez problémov a prekvapí tichučké chladenie.

Výhody

  • dva displeje a ich reálne využitie
  • v balení je pero na kreatívnu prácu
  • celohliníkové telo
  • tiché chladenie

Nevýhody

  • vysoká predná hrana
  • na druhý displej sa nedajú uložiť ikony
  • hmotnosť a hrúbka tela

Viacdisplejové riešenie notebooku nie je žiadnou novinkou. Doteraz však bol vždy problém v tom, že druhý displej bol až okato doplnkový alebo navrhovaný s dôrazom na konkrétnu úlohu a všetko ostatné síce fungovalo, no bolo cítiť, že sústredenie sa vývoja bolo niekde inde.

ASUS so ZenBook Pro Duo podľa mňa nechcel hľadať kompromisy a sústredil sa na to, aby ponúkol dva plnohodnotné displeje. Samozrejme, v medziach konštrukcie prenosného počítača. Podarilo sa?

Poďme však postupne. Model, ktorý sme do redakcie na testovanie dostali, mal uhlopriečku displeja 15,6-palca, čomu zodpovedali rozmery 359 x 246 X 24 milimetrov a váha 2,465 gramov, čo budem úprimný, nie je práve málo. Telo je kompletne hliníkove za čo dávam plný počet bodov. Aj keď sú na veku vidieť odtlačky prstov, hliník proste oku lahodí. Mne osobne sa ZenBook Pro Duo, aj vďaka modrej farbe Celestial Blue, neuveriteľne páči.

Keď sme pri prvotných a vizuálnych zážitkoch musím sa pristaviť aj pri balení. V ASUS si dali záležať aj na krabici, do ktorej stroj zabalili. Pocit z prémiového balenia umocňuje aj jeho funkčnosť. Keď otvoríte veko krabice, ZenBook Pro Duo sa vysunie a nakloní. Pekne to vyzerá a pohodlne sa notebook vyberá. Perfektná prezentácia, ktorú sa podarilo dosiahnuť správnym poskladaním kartónu. Palec hore.

Po otvorení veka notebooku sa pred vami rozprestrie štedrá pracovná plocha. Dominuje jej displej, ako inak. Z konštrukčného hľadiska som si tu však všimol drobnosť. Veko notebooku zároveň vytvorí nožičky, ktoré ho naklonia, čo vylepší ergonómiu pre pohodlnejšie písanie. Už menej pohodlné to je, keď budete displej polohovať. Napríklad, keď príde kolega a budete mu chcieť niečo ukázať a displej viac vykloníte. Vždy pohnete celým počítačom.

Reálne to vadí? Nuž, niekomu viac niekomu menej. Mne osobne najmä pretože súčasťou balenia je veľmi pohodlná podpierka dlaní, ktorá nemá žiadne uchytenie k notebooku. Takže sa vám vždy posunie.

ASUS ZenBook Pro Duo má po stranách nasledujúcu výbavu portov: 2x USB 3.1, 1x USB-C s Thunderboltom, HDMI 2.0 a 3,5 milimetrový port na slúchadlá. Je to málo? Asi už žijeme v dobe, kedy sa počíta s tým, že každý má svoj dongle bohatý na porty.

Hlavný displej testovaného kusu mal, ako som už spomenul, 15,6-palca. 4K OLED s rozlíšením 3 840 x 2 160 pixlov je plne dotykový, farebný gamut ma do štandardu DCI-P3, má perfektné pozorovacie uhly a úprimne neviem, či by som našiel niečo čo mu vytknúť. Reaguje pohotovo, farby sú krásne sýte, oneskorenie som počas testovania nezaznamenal, ale to by som musel mať skutočne orlí zrak.

Nie len pri prvom pohľade je však zaujímavejšia pracovná časť ASUS ZenBook Pro Dual, kde je druhý displej, klávesnica a dotyková plocha s numerickou klávesnicou, ktorá slúži ako touchpad.

Táto plocha nie je rozdelená pol na pol, dominuje displej. Ten je už na prvý pohľad iný. ScreenPad Plus má uhlopriečku 14-palcov, rozlíšenie 3 840 x 1 100 pixlov a IPS panel. Samozrejme, je plne dotykový. Mohli by sme možno trochu špekulovať, či rozdiel v zobrazovaní nevadí. Počas testovania som si uvedomil, že pohľad pri práci na displeje je úplne prirodzený, a že ide o rozdielne panely vôbec nevnímate. Osobne mi takéto riešenie asi aj viac vyhovuje, ako keby bol aj ScreenPad Plus s OLED vrstvou.

Klávesnica je v podstate klasika v dobrom vyhotovení. Je tichá, klávesy sú príjemné na dotyk, odpor je primeraný. Čo sa mi páči, že v ASUS nešpekulovali a nesnažili sa „ekonomicky“ poukladať klávesy. Teda nehrozí, že by ste nechcene niečo stláčali, len preto že to má nezvykle umiestnenie. Podsvietenie kláves má tri úrovne.

Už som spomenul pribalenú podpierku pre dlane. Bez nej je písanie diskomfortné, notebook je vysoký a hrana pri klávesnici veľmi ostrá. Prídavnú pomôcku si však okamžite zamilujete, pretože dotvára celkový dojem z notebooku a pôsobí prémiovo.

Trackpad umiestnený vedľa klávesnice na pravej strane slúži zároveň ako numerická klávesnica. Aj keď sú všetky displeje plne dotykové, využíval som túto plochu aktívne. Možno sila zvyku. Podľa mňa ASUS veľmi efektívne využil toto miesto. Prepínanie medzi trackpadom a numerickou klávesnicou je podržaním prsta v pravom hornom rohu. V ľavom zasa nastavujete jas čísel.

V balení tiež nájdete dotykové pero, ktoré môžete používať miesto myšky, využijete ho však skôr pri špecifických úlohách, napríklad, pri editovaní fotografií. Reaguje príjemne svižne a ak tento nástroj používate, určite zaváži pri rozhodovaní. Osobne sa mi však s perom príjemnejšie pracovalo na ScreenPad Plus než na hlavnej obrazovke. Pohyb písania „po stole“ je príjemnejší a prirodzenejší než „písanie po stene“.

To najdôležitejšie. Dvojica displejov. Na prvý pohľad je jasné, že predel medzi nimi bude mať vplyv na ovládanie. ASUS tento problém rieši bravúrne. Roztiahnutie okna na celú obrazovku v tomto prípade znamená roztiahnutie na oba displeje. Napríklad, pri internetovom prehliadači, si rozšírenú plochu budete skutočne pochvaľovať. Pre plnohodnotné využitie druhého displeja však musia byť aplikácie, najmä tie špecifické, prispôsobené. Na spodný displej si viete odložiť, napríklad, ovládacie panely v Corel Draw alebo z Photoshopu. V prípade Lightroomu nemáte druhý displej priamo v aplikácii ako využiť.

Natívne aplikácie ASUS ZenBook Pro Duo sú prirodzene na neaktívnu plochu medzi displejmi pripravené. Poznámkové plôšky Rýchlych poznámok pri presúvaní medzi displejmi preskakujú z jedného na druhý rýchlo, tak že pri prirodzenom pohybe rukou nemusíte ani spomaliť.

Pri pohybe s oknami sa automaticky objaví ponuka, v ktorej môžete vybrať či chcete okno roztiahnuť na oba displeje, umiestniť ho na spodný displej alebo pridať aplikáciu do ovládacieho panelu. Menší displej ponúka automatické uloženie okien na celú plochu alebo rozloženie na tretinky. Milo ma prekvapilo, že okrem prednastaveného rozkladania okien si ich viete rozťahovať podľa ľubovôle, presne ako na hlavnom displeji.

Tiež je tu na ľavej strane menu, vrámci ktorého viete spravovať otvorené okná na ScreenPad Plus, upravovať jas, prepínať medzi hlavným a druhým displejom, či vypnúť klávesnicu, čo môže byť užitočné pri používaní pribaleného pera. Sú to príjemné funkcie, ktoré vám prácu urýchlia a uľahčia.

Na čo si však treba dať pozor je pokus o presunutie okien „ručne“. Párkrát som sa pozabudol, chcel som okno presunúť potiahnutím z jednej obrazovky na druhú. Okno ostalo visieť pod ovládacím panelom a pekných pár minút som zabil, kým som ho z tejto polohy vytiahol. Čo je však paradox, napríklad ovládacie panely z Photoshopu som „ručne“ medzi obrazovkami presúval bez najmenších problémov. Stačilo pri spodnej hrane hlavného displeja trošku švihnúť rukou.

Chýbala mi možnosť uložiť si ikonky alebo súbory na spodný displej. Rovnako sa mi nepodarilo zistiť, ako ikony aplikácii vložiť do menu, ktoré sa nachádza na ľavej strane druhého displeja. Samozrejme, si môžete na druhom displeji otvoriť priečinok s potrebnými súbormi a tie potom presúvať na hlavný, napríklad keď chcete vkladať obrázky do PowerPointu.

Odhliadnuc od týchto drobností je druhý displej veľmi návyková a užitočná vec. Prehliadanie web stránok je oveľa pohodlnejšie, je to super sekundárna plocha, na ktorej môžete mať otvorený napríklad kalendár a poznámky, zatiaľ čo na hlavnom displeji niečo plánujete. Tiež je druhý displej nápomocný ak máte otvorené okno nejakého komunikátora popri hlavnej práci. Spôsobov využitia je obrovské kvantum.

Mňa osobne veľmi potešila natívna aplikácia rýchle poznámky. Popri hlavnej práci na veľkom displeji som si perom veľmi pohodlne vedel zapisovať čiastkové úlohy a nápady. Aby som však dvojicu displejom konečne uzavrel. Áno, nájdete drobnosti, ktoré by sa dali vyladiť, zároveň však nájdete spôsob, ako sa s nedostatkami vyrovnať. V konečnom dôsledku vám druhý displej uľahčí prácu a bude užitočný pomocník.

V testovanom ASUS ZenBook Pro Duo bol procesor Intel Core i7-9750H 2,6 ÷ 4,5 GHz, teda vôbec jeden z prvých notebookov na trhu s 9. generáciou čipov od Intelu. Pamäť RAM 8 GB s možnosťou konfigurácie až do 32 GB. Úložný priestor bol na SSD disku o veľkosti 512GB. Prívlastok Pro si notebook zaslúži aj vďaka grafickej karte NVIDIA GeForce RTX 2060, 6 GB VRAM.

V týchto letných horúčavách je u nás v redakcií bežné počuť chladenie notebookov, pri ktorých sa posmešne pýtame, či nevzlieta helikoptéra. ASUS ZenBook Pro Duo aj napriek displejom, horúčavám a pracovnému nasadeniu bol príjemne tichý. Pri bežných kancelárskych prácach som chladenie ani nezaznamenal, pri úprave fotiek si síce zasyčal, no nijak rušivo. Chladenie je tu na dvoch úrovniach a to Auto a Turbo. Prepínanie má vlastné tlačidlo na klávesnici, nad trackpadom.

Éra biometrie neobišla ani tento notebook. Infračervená kamera slúži na odmykanie Windows 10. Svoju prácu robí bezproblémovo a počas testovania som nemusel riešiť odomykanie pomocou hesla. Vyzdvihnúť treba tiež reproduktory harman/kardon, ktoré sú perfektným príkladom toho, že vstavaný zvuk nemusí znieť akoby vychádzal u maminho starého hrnca.

Medzi menej podstatné, no milé detaily patrí farebné LED osvetlenie na prednej hrane notebooku, ktoré mení farby vždy pri zmene stavu. Napríklad, ak prepnete chladenie z Auto na Turbo. Je však primárne určené na indikáciu aktivácie hlasového asistenta Alexa.

Cena sa zastavila na 2 999 €. Nie je to najmenej, no tento notebook nie je prenosný poznámkový blok, ktorý hodíte do tašky a na stretnutiach na ňom robíte rýchle poznámky. Je to plnohodnotná pracovná stanica, ktorá je určená pre kreatívnych ľudí a ľudí, ktorí riešia viac úloh naraz.

ASUS ZenBook Pro Duo ma veľmi milo prekvapil. Dvojica displejov je tu zapracovaná tak, aby sa dopĺňala a vytvorila pohodlné pracovné prostredie bez zbytočných kompromisov. ZenBook Pro Duo jednoducho dvojdisplejovej notebookovej konkurencií zamával a v pomyselnom závode nechal iné riešenia pomerne ďaleko za sebou. Vytkol som zopár drobností, no tie sa v návale pozitív strácajú. Novinka si rozhodne zaslúži od našej redakcie tip INOVÁCIA.

Notebook ASUS ZenBook Pro Duo si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.