Reklama

Drony sú hit nielen počas leta

Zdroj | DJI
Richard Pliešovský
Zdroj | DJI
Zdroj | DJI

Keď sa raz budeme spätne pozerať na našu súčasnosť, určite sa v spomienkach objavia drony. Sú nesporným fenoménom tohto desaťročia a bravúrne symbolizujú technologický pokrok v mnohých oblastiach.

Dron je malé bezpilotné lietadlo. Môže sa riadiť na diaľku alebo autonómne. Pôvodne boli drony vyvinuté pre armádu na prieskumné, monitorovacie a útočné lety. Za predchodcov dronov môžeme považovať používanie teplovzdušných balónov bez ľudskej posádky vybavených náložami vo vojne Rakúsko-Uhorska proti Benátskej republike v roku 1849.

Skutočne prvé bezpilotné lietadlo pochádza od profesora Archibalda Montgomeryho Lowa, ktorý svoj model nazval Aerial Target (Vzdušný cieľ). To sa písal ešte len rok 1916!

Pozrite si

Časopis TECHBOX sme výhercovi doručili aj s dronom! Ako?

Ako to už býva, drony neskôr našli uplatnenie v súkromnom sektore a v priamej úmere s narastajúcou popularitou klesali ceny. Ich potenciál a unikátne letecké vlastnosti si rýchlo obľúbili leteckí modelári a následne filmári.

Zdroj | DJI

V zariadeniach, o ktorých sa budeme baviť, sa zvyčajne nachádzajú okrem nevyhnutnej techniky kamery, vďaka ktorým si môžu ich používatelia vychutnať úžasné zábery z vtáčej perspektívy.

Rovnako ako pri kamerách a fotoaparátoch aj tu je k dispozícií veľa možnosti na výber; od lacných objektívov so základným rozlíšením až po plne profesionálne, z ktorých zábery sa dajú použiť aj do celovečerného filmu.

Využitie dronov

Zdroj | DJI

Doručovanie balíkov pomocou dronov už nie je sci-fi, ale realita. Historicky prvou spoločnosťou bol Amazon. Po nej nasledovalo UPS, kde plánujú vybaviť každé kuriérske auto dronom a spolu s vodičom budú odovzdávať a prijímať zásielky. Aj DHL testuje kombináciu autonómnej dopravy a dronu.

Na Islande pokročili až tak, že ich úrad pre civilné letectvo udelil prvé povolenia na lety s dronmi, ktoré budú poskytovať dopravu tovaru. Na tomto malom ostrove sa v hlavnom meste Reykjaviku už pred dvoma rokmi testovala donáška hamburgerov a piva, ktoré prevádzkuje izraelská dopravná spoločnosť Flytrex.

Pozrite si

Vo Fínsku budú drony od firmy Wing slúžiť ako donášková služba

Drony sa samozrejme nevyužívajú len na donášku jedla a balíkov. V Číne pomocou dronov čistia elektrické vedenia. Upravený dron od DJI má na sebe nainštalovaný plameňomet. Pomáha tak zamestnancom čistiť elektrické káble od znečistenia, pričom oni sú od hroziaceho dvojitého nebezpečenstva v bezpečnej vzdialenosti.

Zdroj | Amazon

Facebook začal testovať využitie solárnych dronov pre internetové pokrytie, no neskôr ho zastavil. V jeho projekte krúžil dron s rozpätím krídel ako Boening 737 (cca 28 metrov) niekoľko mesiacov nad krajinou. Len jeden takýto dron by dokázal pokryť signálom oblasť 60-tich kilometrov.

Pozrite si

Facebook zastavil projekt dronov Aquila. O internete však uvažuje naďalej

Policajti a záchranné zložky používajú drony osadené modernou technikou: termovíziou a kamerou na obyčajné i nočné videnie. Dron dokáže streamovať video až do vzdialenosti 5 kilometrov. Využíva sa pri pátracích akciách a dokumentovaní živelných pohrôm.

Drony si nachádzajú čoraz väčšie využitie v agrosektore. Analytici predpokladajú, že vďaka ich pomoci výrazne klesnú ceny potravín. Dokážu napríklad kontrolovať priebeh dozrievania, čas zberu, napadnutie škodcami.

Aj stavebný priemysel využíva drony čoraz viac. Odhaduje sa, že už viac ako 45 % firiem využíva tieto zariadenia na monitorovanie aktuálneho stavu na stavbe. Vďaka nemu majú stavbyvedúci lepší prehľad o fungovaní ako kedysi s vysielačkou v ruke.

Ochrana a monitoring zvierat či sledovanie pytliakov pomocou dronov sú pre ochranárov pomôckou pri aktivitách vo voľnej prírode.

Americký úrad pre oceán a atmosféru využíva drony na kontrolu a sledovanie hurikánov už od roku 2014. Používajú na to dron Coyote, ktorý vyrába konzorcium Raytheon, má rozpätie 175 cm a na dĺžku meria necelý meter.

Medzinárodná štandardizácia

S rozvojom dronov ide ruka v ruke aj snaha o ich reguláciu. Problémom je odlišná definícia a štandardizácia dronov v rôznych krajinách. Napriek tomu sa podarilo organizácii ISO (International Organization for Standardization) predstaviť prvý dokument, ktorý má byť globálne rešpektovaný.

Pozrite si

Drony dostali medzinárodnú štandardizáciu

Navrhuje sa v ňom napríklad zjednotenie no-fly zón pre drony, ktoré majú byť najmä v blízkosti letísk. Návrh dokumentu žiada pilotov dronov, aby rešpektovali súkromie ostatných.

Európska komisia takisto pripravila jednotné pravidlá pre krajiny Európskej únie. Nariadenie Komisie spustilo od 1. júla jednoročné obdobie, počas ktorého majú všetky štáty (vrátane Slovenska) prijať vlastné implementačné zákony a uviesť ich do praxe.

O legislatíve na Slovensku a nových pravidlách, ktoré čakajú majiteľov dronov si povieme v ďalšom dieli. Najskôr nás však čaká zaujímavejšia časť, kde spoznáme to najlepšie a najzaujímavejšie z ponuky dronov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.