S rastúcou popularitou dronov sa zvyšuje aj snaha o ich reguláciu. Problémom sú odlišné definície v rôznych štátoch. To chce zmeniť prvá globálna štandardizácia pre drony.
Drony patria medzi populárne nástroje pre tých, ktorí obľubujú natáčať dychberúce zábery z vtáčej perspektívy. Stali sa veľmi populárne aj u VLOGerov. Problémom je rozdielna regulácia v každej krajine a tiež rôznorodá štandardizácia. To chce zmeniť nový dokument, ktorý by mal byť rešpektovaný globálne.
Štandardizáciu predstavila organizácia ISO (International Organization for Standardization). Tá navrhuje napríklad zjednotiť tzv. no-fly zóny pre drony, ktoré majú byť najmä v blízkosti letísk. Návrh dokumentu tiež odporúča pilotom dronov, aby rešpektovali súkromie ostatných.
Takéto zóny sa majú zabezpečiť pomocou implementácie technológie geo-fencing, ktorá zamedzí dronom letieť v týchto zónach.
Momentálne prebieha fáza verejnej diskusie o navrhovaných štandardoch, ktorá potrvá do 21. januára. Medzinárodná štandardizácia by mala byť oficiálne prijatá v priebehu roku 2019.
Napriek tomu, že takáto štandardizácia nie je právne záväzná, môže pomôcť krajinám prijať, prípadne upraviť legislatívu týkajúcu sa dronov. Slovenská republika má napríklad veľmi prísne pravidlá lietania s dronom.
Aby ste mohli na Slovensku lietať s dronom, ktorý má kameru, musíte si ho zaevidovať a dodržiavať prísne pravidlá. Rovnako to platí aj pri dronoch bez kamery, kde sa napríklad oficiálne nemôžete s dronom priblížiť k budove, človeku alebo k autu na menej ako 50 metrov. Mnohí používatelia dronov sa kvôli takýmto pravidlám sťažujú a prijali by úpravu regulácie. Takáto štandardizácia môže taktiež pomôcť výrobcom dronov.
K štandardizácii by mali pribudnúť ďalšie body ako napríklad technické špecifiká dronov, vzdušná premávka a výrobná kvalita.