Reklama

Dron Lily nikdy nevzlietol a pripravil ľudí o milióny dolárov

Zdroj | Lily Camera
Richard Pliešovský
Zdroj | Lily Camera
Zdroj | Lily Camera

Crowdfunding umožňuje začínajúcim firmám získať nevyhnutný kapitál na to, aby dokázali zrealizovať zaujímavý projekt.

Funguje na jednoduchom princípe, startup osloví veľkú skupinu ľudí, a snaží sa im predať svoju ideu. Aby sa zaujímavé projekty nestratili, využívajú rôzne crowdfundingové platformy.

Už sme tu spomenuli laserový holiaci strojček Skarp a samoplniacu fľašu na vodu Fontus. Dnes prinášame ďalší zaujímavý príbeh o tom, ako niečo nevyšlo.

Obsah pokračuje pod reklamou

Spoločnosť Lily Drone sľubovala na Kickstarteri kamerový dron, ktorý by dokázal sledovať a natáčať používateľov. Záujem o dron bol veľký, v kampani sa podarilo vyzbierať viac ako 34 miliónov dolárov.

Lily, na rozdiel od iných dronov, bol (údajne) navrhnutý tak, aby sledoval outdoorové dobrodružstvá bez toho, aby ste ho museli sledovať. Nepotrebovali ste ho nijako ovládať, ani zadávať príkazy. Dron stačilo vyhodiť do vzduchu, kde sa mal sám aktivovať a začať autonómne sledovať. Mal byť dokonca vodotesný (IP67). Predávať sa mal od začiatku roka 2016. V prvej časti financovania sa malo zaplatiť 499 dolárov, po uvedení na trh to malo byť 999 dolárov.

No namiesto sľubovaných dronov sa niekoľkokrát predĺžila dodacia doba až startup nakoniec vyhlásil bankrot. Podporovatelia, ktorí zaplatili za zariadenie nedostali nič. Naopak, na Lily Drone bola podaná žaloba za podvod na Najvyššom súde Kalifornie v San Franciscu.

Pozrite si

Najväčšie crowdfundingové prepadáky: Samoplniaca fľaša na vodu Fontus

Na súde štát predložil dôkazy, ktoré dokazovali, že zábery použité na propagáciu kvality dronu boli natočené pomocou GoPro namontovaného na drone. To v plnej miere potvrdilo podvod, pretože spoločnosť tvrdila, že jej dron dokázal úplne nahradiť GoPro.

Aj v tomto prípade platí, že pri revolučných myšlienkach, na ktoré sa nechytá ani konkurencia, treba spozornieť. Ak niečo vyzerá príliš dobre, na to aby to bola pravda, asi to nie je pravda.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.