Reklama

Drevom proti znečisteniu? Japonsko má vo vesmíre prvý drevený satelit LignoSat

Zdroj | Nanosats Database
Juraj Procházka
Zdroj | Nanosats Database
Zdroj | Nanosats Database

Cubesat LignoSat vyvinula Kjótska univerzita a ťažobná spoločnosť Sumitomo Forestry ako demonštráciu využitia dreva na prieskum vesmíru. Projekt má za cieľ otestovať ľahko rozložiteľné materiály ako drevo a zistiť, či by sa mohli stať ekologickou alternatívou ku kovom, z ktorých sa satelity vyrábajú. Kovy samé o sebe nie sú problém, ten nastáva, keď sa satelity na nízkej obežnej dráhe (LEO) vracajú po životnosti späť do atmosféry, kde zhoria.

„Satelity pri návrate do atmosféry zhoria a vytvoria veľké množstvo miniatúrnych hliníkových častíc, ktoré sa niekoľko rokov vznášajú v hornej vrstve atmosféry,“ uviedol profesor univerzity v Kjóte a japonský astronaut Takao Doi.

Pozrite si

Najväčšia kozmická sonda Europa Clipper mieri k Jupiteru

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa výskumu kanadskej Univerzity Britskej Kolumbie by hliníkové častice zo satelitov vracajúcich sa do atmosféry Zeme mohli spôsobiť vážne stenčenie ozónovej vrstvy, ktorá chráni Zem pred tvrdým ultrafialovým žiarením.

Zdroj | Nanosats Database

Japonsko sa ako prvá krajina sveta rozhodla vypustiť na orbitu cubesat vyrobený z dreva. Družica LignoSat bola skonštruovaná z magnóliového dreva, ktoré sa predtým pri experimentoch na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ukázalo ako obzvlášť stabilné a odolné. Vedcov odolnosť dreva pri testoch, simulujúcich podmienky v kozme, prekvapila. Po prvej fáze testovania na Zemi boli vzorky dreva poslané na ISS, kde boli 10 mesiacov vystavené vonkajším podmienkam. Aj tieto experimenty ukázali veľmi sľubné výsledky.

Japonskí vedci zistili, že testy nepotvrdili žiadnu degradáciu v podobe praskania, deformácie, odlupovania alebo poškodenia povrchu. Drevo pritom odolávalo výrazným zmenám teplôt, intenzívnemu kozmickému žiareniu a časticiam slnečného vetra.

gigi

Zdroj | Nanosats Database

Drevený satelit je pomenovaný podľa latinského slova „ligno“ („drevo“). LignoSat je vyrobený z dreva z honoki, stromu magnólie pôvodom z Japonska. Satelit bol zostavený tradičnou japonskou remeselnou technikou bez skrutiek a lepidla, ale stále má, pochopiteľne, niektoré tradičné prvky hliníkovej konštrukcie, elektronické súčiastky a fotovoltiku. Drevený je teda viac menej iba samotný vonkajší box cubesatu. Úvahy o tom, že po návrate z orbity by satelity s takýmto dreveným skeletom úplne eliminovali znečisťovanie horných vrstiev atmosféry, sú preto trochu mimo realitu.   

Pozrite si

Project Kuiper odštartoval, za Starlinkom však mešká roky

CubeSat LignoSat mala k ISS, odkiaľ bude satelit vypustený na obežnú dráhu, vyniesť pôvodne zásobovacia loď Cygnus. Nakoniec bol satelit dopravený k ISS 5. novembra 2024 raketou Falcon 9 spoločnosti SpaceX vo vnútri nákladnej lode Cargo Dragon 2 z rampy LC-39A na Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride v rámci misie CRS-31. Bol uložený do špeciálneho kontajnera japonskej vesmírnej agentúry JAXA a na obežnú dráhu bude vypustený z ISS prostredníctvom modulu Kibō v priebehu mesiaca. Očakáva sa, že sonda o rozmeroch 1U (10 x 10 x 10 cm) bude fungovať aspoň šesť mesiacov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.