Kozmický odpad a trosky umelých družíc a raketových nosičov čoraz viac znepokojujú odborníkov. Japonskí vedci dúfajú, že k riešeniu problému by mohli prispieť satelity vyrobené z dreva.
Kolízia dvoch masívnych objektov kozmického odpadu s hmotnosťou od jednej do 10 ton predstavuje obrovské environmentálne riziko, uviedol Daniel Oltrogge, riaditeľ Centra pre vesmírne normy a inovácie (CSSI). Výsledkom takejto zrážky by totiž boli tisíce ďalších kusov kozmického odpadu.
Kjótska univerzita spolupracuje s japonskou lesníckou spoločnosťou Sumitomo Forestry na vývoji dreveného satelitu, ktorý by mal v roku 2023 putovať na obežnú dráhu. Vývoj vychádza z myšlienky, že zariadenie vyrobené z dreva by sa pri návrate do zemskej atmosféry bezpečne spálilo, bez zanechania vesmírneho odpadu.
Takao Doi, profesor Kjótskej univerzity a japonský astronaut, pre BBC uviedol, že výhodou dreveného satelitu by bolo, že by po opustení obežnej dráhy zhorel pri vstupe do atmosféry a neuvoľnil by toľko škodlivých častíc ako kovové satelity.
„Veľmi nás znepokojuje, že všetky satelity, ktoré sa vracajú do zemskej atmosféry, horia a vytvárajú malé častice oxidu hlinitého, ktoré sa budú vznášať v horných vrstvách atmosféry počas mnohých rokov,“ povedal Doi.
Tento názor má racionálne jadro, hoci hmota všetkých doteraz vypustených satelitov a kozmických objektov za celú históriu kozmonautiky predstavuje len niekoľko tisíc ton. Omnoho väčšou záťažou pre životné prostredie je chemické palivo nosných rakiet, ktorého splodiny takisto končia v atmosfére.
Na druhej strane, každé zlepšenie je vítané, ale drevené satelity zrejme nijakým spôsobom neovplyvnia množstvo kozmického odpadu na orbite. Zhoria až pri vstupe do atmosféry, ale rovnako skončia aj kovové satelity a dostatočne malé trosky kozmického odpadu.
Skutočné riziko pre Medzinárodnú stanicu ISS a satelity na nízkych obežných dráhach predstavujú obiehajúce trosky a mŕtve satelity – výnimkou nebudú ani drevené. Aj keď sa odhady líšia, CSSI sa domnieva, že na obežnej dráhe je aktuálne asi 760 000 objektov väčších ako centimeter. Čistenie kozmického priestoru v blízkosti Zeme preto bude jednou z výziev blízkej budúcnosti.
Počty satelitov a potenciálneho odpadu bude rýchlo narastať s komerčným využívaním vesmíru súkromnými spoločnosťami. SpaceX už vypustila do vesmíru takmer 900 satelitov vysokorýchlostného internetu Starlink, pričom cieľom je konštelácia až 12 000, či dokonca 42 000 satelitov. A svoje polienko do ohňa prikladajú aj ďalšie spoločnosti. OneWeb už svoju sieť buduje a Project Kuiper od Amazonu má prispieť flotilou ďalších 3 236 satelitov.
Na obranu SpaceX treba poznamenať, že súčasťou technológie Starlink je aj bezpečné sťahovanie družíc po životnosti z obežnej dráhy. Keďže nie sú drevené, nejaké oxidy kovov po návrate do atmosféry zanechajú.