Jediným fungujúcim vesmírnym korábom na viacnásobné použitie boli doteraz americké raketoplány, ale s ekonomikou okolo nich to nebolo jednoduché. Možno v tom bolo aj čosi zo stratégie „kyslého hrozna“, ale keď Sovieti „zabalili“ svoj projekt raketoplánu Buran, argumentovali aj vysokými nákladmi.
SpaceX Dragon V2 alias DragonRider predstavený. Foto: SpaceX.
Je to zdanlivý paradox, ale zrejme lety pomocou kozmických lodí Sojuz na jedno použitie sú skutočne lacnejšie, ako lety raketoplánom. Aj raketoplán totiž na cestu „hore“ používal nosnú raketu, a to dokonca tri, rovnako ako Sojuz. Všetky skončili na smetisku. V každom prípade sú lety s ľudskou posádkou na obežnú dráhu extrémne drahé a tomu zodpovedá aj nízky počet pozemšťanov, ktorí dodnes opustili hranice zemskej atmosféry.
Tip: Stane sa SpaceX lídrom v satelitnom biznise?
Zmeniť to chce geniálny Elon Musk so svojou kozmickou spoločnosťou SpaceX. Tá vyvinula vlastné raketové nosiče Falcon a s nákladnou loďou Dragon už úspešne lieta na medzinárodnú stanicu ISS. Zatiaľ má za sebou tri misie. Nie je však tajomstvom, že SapceX intenzívne vyvíja pilotovanú verziu Dragonu, ktorá by mala na nízku obežnú dráhu dopravovať až sedemčlennú posádku.
Prvý automatický let sa má uskutočniť koncom roku 2015 a pilotovaný v roku 2016. Ak všetko dobre pôjde ruský monopol na osobnú kozmickú dopravu už dlho nepotrvá. Elon Musk novú verziu kozmickej lode Dragon V2 predstavil 30. mája v sídle spoločnosti.
„Ak niekto príde na to, ako efektívne znovu použiť rakety rovnako ako lietadlá, náklady na prístup do vesmíru sa znížia až stonásobne. Opakovane použiteľná loď tu doteraz nebola. Ide o zásadný prielom, ktorý spôsobí revolúciu v letoch do vesmíru. „ / Elon Musk /
Tip: Prvý súkromný let SpaceX na geostacionárnu dráhu úspešný
Nová kozmická loď Dragon V2, nazývaná aj DragonRider, má však ďalšie unikátne vlastnosti. Nebude pristávať na padákoch, ako Sojuz, alebo Apollo, ale vďaka vlastným výkonným motorom a pristávaciemu mechanizmu bude schopná pri návrate na Zem pristáť kdekoľvek „s presnosťou helikoptéry“.
Nosná raketa Grasshopper je prvým nosičom na viacnásobné použitie. Foto: SpaceX
Navyše sa nebude vracať do atmosféry vysokou rýchlosťou, takže sa nezmení na horiacu fakľu, ako všetky doterajšie lode. Po pristáti na teleskopických nohách a technickej kontrole postačí natankovať palivo a loď môže letieť znovu. To je revolúcia, ktorá môže dokonale zmeniť naše prenikanie do vesmíru. A aby to bolo úplné, SpaceX vyvíja aj nosnú raketu, ktorá sa po odpojení lode vráti naspäť na kozmodrom a bude sa dať takisto viacnásobne využiť. Raketa s názvom Grasshopper je 10-násobne využiteľný nosič s vertikálnym štartom, aj pristávaním (VTVL, Vertical Takeoff Vertical Landing). Grasshopper je momentálne rovnako ako DragonRider v testovacej fáze. Pozrite si video z uvedenia lode DragonRider.