Reklama

DONG Energy postaví najväčšiu veternú elektráreň na svete

Zdroj | Gizmag
Juraj Procházka
Zdroj | Gizmag
Zdroj | Gizmag

Hoci veterné farmy patria podobne ako solárne k nestabilným zdrojom energie, vietor môže vyrábať elektrinu aj v noci. Pokiaľ fúka, vie byť rovnako výkonný v lete aj v zime, takže veterné turbíny sa stávajú v krajinách s dobrými veternými podmienkami významným segmentom energetiky. V Európe majú jedny z najlepších podmienok krajiny ležiace na pobreží Atlantiku, ako Dánsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, či Veľká Británia.

Pozrite si

Dnes fúka, ušetríme „majland“!

A práve za kanálom La Manche sa pripravuje výnimočný projekt. Dánska firma DONG Energy oznámila gigantickú investíciu Hornsea Project One, ktorá predstavuje výstavbu najväčšej veternej farmy na svete v pobrežných vodách. S celkovým výkonom 1,2 GW takmer o tretinu prekoná napríklad výkon súčasných dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce a stane sa prvou veternou elektrárňou s výkonom nad 1000 MW.

Aj predchádzajúceho rekordéra, v októbri 2015 ohlásenú veternú farmu Walney Extension v Írskom mori o výkone 660 MW buduje DONG Energy. Nová elektráreň DONG Energy, ktorá bude schopná pokryť spotrebu elektriny viac ako milión britských domácností, však dosiahne takmer dvojnásobný výkon.

Zdroj | Gizmag

 

Elektráreň dostala od britskej vlády fixnú tarifu na výkup elektriny na 15 rokov a plný výkon by mala dosiahnuť v roku 2020. Elektráreň Hornsea zároveň pomôže zavŕšiť DONG Energy svoj strategický cieľ 6,5 GW inštalovaného výkonu veternej energie na mori do roku 2020.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=l-jdZTTgOkQ

S rastom výroby elektriny vo veterných, ale aj v solárnych elektrárňach sa otvára problematika stabilizácie rozvodnej sústavy. Dispečing medzinárodne prepojených sústav nie je vždy schopný optimálne rozdistribuovať nadmernú produkciu, čo sa prejavilo už v posledných rokoch a deje sa tak dodnes. Niektoré krajiny preto na hraniciach inštalujú špeciálne transformátory, schopné v prípade potreby blokovať nadmerné energetické toky. Lenže to ešte neboli do siete prifázovaní takí nespútaní obri, akými budú novobudované veterné farmy.

Pozrite si

EWICON: veterná turbína, čo sa netočí a predsa funguje

Definitívnym riešením bude akumulácia špičkovej energie s možnosťou jej uvoľnenia v čase nadmernej spotreby. Domáce, či firemné batérie, aké predstavila Tesla Motors, sú len slabou náplasťou na riešenie tohto problému, hoci predstavujú krok správnym smerom. Gigawatthodiny energie bude potrebné spútať masívnymi riešeniami. Tými môžu byť napríklad prečerpávacie vodné elektrárne, obrovské podzemné pneumatické zásobníky, alebo elektrolytická výroba vodíka. Riešení sa ponúka viac, ale vodík sa javí ako veľmi perspektívna komodita. Dá sa totiž využiť nielen na spätnú výrobu elektriny, ale aj v doprave, či pri výrobe tepla.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.