Americký prezident Donald Trump tvrdo zasahuje proti kontroverznej čínskej sociálnej sieti TikTok. Pôvodné vyhlásenia o okamžitom a úplnom zákaze jej prevádzky na území Spojených štátov sa zmenilo na nutnosť jej čiastočného odkúpenia americkou firmou. Núka sa Microsoft.
V priebehu posledných týždňov sa v rôznych svetových médiách opakovane vyskytovali správy o tom, že Spojené štáty zvažujú zákaz prevádzky čínskej sociálnej siete TikTok na území Spojených štátov. Jej používanie už v minulosti zakázalo svojim zamestnancom niekoľko amerických vládnych agentúr a organizácií.
Za negatívnym postojom Spojených štátov voči čínskej sociálnej sieti má byť obava z nadmerného zberu dát, ktoré sú ukladané na čínskych serveroch a prípadnej špionáže, do ktorej má byť zapojená aj čínska vláda.
Po nejasných vyhláseniach o zákaze prevádzky sociálnej siete na území Spojených štátoch vyhlásil americký prezident Donald Trump tentokrát už jednoznačné ultimátum. Ak do 15. septembra neodkúpi minimálne americkú časť sociálnej siete „Microsoft alebo iná americká firma“, TikTok bude na území Spojených štátov definitívne zablokovaný.
Microsoft potvrdil, že o možnosti odkúpenia amerického podielu sociálnej siete rokuje ako s Donaldom Trumpom, tak so samotnou spoločnosťou ByteDance, ktorá sociálnu sieť TikTok vlastní. Microsoft by mal záujem o pokrytie prevádzky sociálnej siete v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.
Po prebratí vybraných regiónov by Microsoft prepracoval zabezpečenie aplikácie a všetky dáta používateľov zo spomínaných krajín presunul na americké servery. Konkrétne podmienky akvizície majú byť dojednané najneskôr do Trumpovho hraničného termínu, teda do 15. septembra.
Ak by akvizícia prebehla podľa súčasne známych podmienok, TikTok by v ostatných krajinách vrátane krajín Európskej únie naďalej prevádzkovala spoločnosť ByteDance. Aj samotný Donald Trump by však preferoval, ak by Microsoft odkúpil celý podiel, pretože odkúpenie 30-percentného podielu je podľa neho komplikované.
Microsoft svoje zámery pre odkúpenie sociálnej siete TikTok bližšie nešpecifikoval. Oficiálne potvrdenie rokovaní pôsobí altruisticky, no Microsoft má zrejme záujem na jednej strane najmä o používateľské dáta a na druhej o získanie úspešnej sociálnej siete, ktorá mu napriek početným pokusom v súčasnom portfóliu služieb chýba.
Keďže ide o pomerne komplexnú akvizíciu, ďalších detailov sa zrejme dočkáme až 15. septembra. Je celkom možné, že dovtedy pristúpi k podobnému kroku aj Európska únia, ktorá sa v súčasnosti na podnet Holandska zaujíma o to, akým spôsobom TikTok spracováva a chráni dáta európskych používateľov a najmä detí, ktoré túto sociálnu sieť „zjavne milujú“.