Reklama

Doména vs. hosting: Aký je v tom rozdiel a kedy za hosting platíte zbytočne?

Zdroj | Getty Images
AI Slováková
Zdroj | Getty Images
Zdroj | Getty Images

Pri zakladaní vlastnej webstránky či e-shopu sa často stretávame s dvoma pojmami: doména a hosting. Pre mnohých sú tieto pojmy ešte stále zmätočné, a často sa stáva, že za ne platia zbytočne.

V tomto článku vysvetlíme, čo presne tieto pojmy znamenajú, aký je medzi nimi rozdiel, a kedy vôbec nemusíte platiť samostatný hosting.

Čo je to doména?

Obsah pokračuje pod reklamou

Doména je jednoducho povedané názov vašej webstránky, respektíve adresa, na ktorej vás ľudia na internete nájdu. Je to niečo ako vaša adresa domu alebo firmy, ale na internete. Príklady domén sú napríklad www.vasafirma.sk, www.nieco.com alebo aj eshop.firmy.sk.

Doména sama o sebe neobsahuje žiaden obsah, je to len názov, ktorý návštevníkov presmeruje tam, kde sú uložené skutočné dáta vášho webu.

Čo je to hosting?

Na rozdiel od domény je hosting priestor na serveri, kde sa fyzicky nachádza obsah vašej webovej stránky (obrázky, texty, videá, databázy, aplikácie a pod.). Je to miesto, kde je váš web uložený, aby bol prístupný návštevníkom 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Jednoducho povedané, hosting je ako dom, v ktorom býva váš obsah.

Kde vzniká častý omyl?

Hostingové spoločnosti, ktoré sú zároveň zvyčajne aj registrátormi domén, ponúkajú často doménu a hosting v jednom balíku. Je to logické – ak chcete mať vlastnú webovú stránku, mali by ste mať pre ňu verejný názov (doménu) aj miesto, kde budú uložené jej dáta (hosting). Pravdou však je, že v mnohých prípadoch si práve tú drahšiu službu, hosting, predplácať nemusíte.

Príkladom takéhoto prípadu je napríklad využívanie platforiem, na ktorých si vytvárate vlastnú webovú stránku prostredníctvom externej služby, ktorá danú stránku hostuje u seba. Jedná sa napríklad o e-commerce platformy, v ktorých si vytvárate e-shop, alebo stránky, ktoré umožňujú vytváranie webov aj bez akýchkoľvek technických znalostí. Tieto webové stránky sú spravidla hostované na serveroch prevádzkovateľa danej služby.

Ak si v takejto službe platíte určité predplatné za to, že ju môžete využívať a tvoriť v nej vlastnú webovú stránku, zvyčajne máte v danom poplatku zahrnutú cenu aj za hosting. V týchto prípadoch si stačí zaplatiť len za doménu a jednoducho ju nasmerovať (presmerovať DNS záznamy) na túto službu.

Ako teda zistiť, či hosting potrebujete alebo nie? Ak si vytvárate webovú stránku sami, napríklad prostredníctvom systému WordPress, Joomla, Drupal alebo iných podobných riešení, budete potrebovať hosting. Dôvodom je to, že tieto systémy si vyžadujú vlastný serverový priestor, kde budú uložené všetky súbory, databázy a aplikácie potrebné na ich prevádzku.

Pozrite si

A je to tu! Poznáme cenu, dostupnosť aj výbavu nového Nintenda Switch 2!

Naopak, pokiaľ si stránku alebo e-shop vytvárate na hotových riešeniach, ako sú napríklad Shopify, Wix, Webnode alebo Squarespace, tak hosting rieši samotná platforma a vy si ho nemusíte platiť zvlášť. Stačí vám iba kúpa domény, ktorú následne nasmerujete priamo na platformu, ktorá hosting zabezpečuje.

Pomerne častou chybou je práve to, že ľudia platia za hosting úplne zbytočne. Napríklad používajú službu ako Shopify, no popritom si zároveň zakúpili aj samostatný hosting, ktorý vôbec nevyužívajú. V praxi to znamená, že platia za prázdny priestor na serveri, ktorý im neprináša žiaden úžitok a zbytočne zvyšuje ich náklady.

Predtým, ako si teda hosting kúpite, zvážte, akú platformu budete používať. Ak máte hotové riešenie, ktoré zahŕňa hosting v cene, samostatný hosting nepotrebujete. Ušetríte tak zbytočné výdavky, ktoré môžete investovať napríklad do propagácie vášho webu alebo e-shopu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak si nie ste istí, či hosting potrebujete alebo či ho máte zahrnutý v cene služby, obráťte sa priamo na podporu platformy, prostredníctvom ktorej tvoríte svoju novú webovú stránku. Zároveň sa môžete obrátiť aj na technickú podporu registrátora domén, u ktorého si plánujete zakúpiť doménu. Obe strany by vám mali vedieť spoľahlivo poradiť tak, aby ste si predplácali skutočne len služby, ktoré budete využívať.

Tento článok napísala umelá inteligencia ChatGPT od OpenAI. Článok bol skontrolovaný redakciou TECHBOX.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.