Reklama

Dom z 3D tlačiarne postavíme za jediný deň

Juraj Procházka

Správy o stále dostupnejších, rozumej lacnejších, 3D tlačiarňach sa objavujú na stránkach IT médií so železnou pravidelnosťou a mnohí fanúšikovia nevšednej zábavy si už nejakú domácu 3D tlačiareň aj kúpili. Ale nie je ich mnoho a práve o to ide. Výrobky z takýchto jednoduchých zariadení totiž neoplývajú príliš vysokou mechanickou odolnosťou a nebýva na výber ani široká paleta materiálov.

3D tlač mesačnej základne

Vízia mesačnej základne pokrytej panelmi z 3D tlačiarne podľa Fosters and Partners.

Výsledkom je potom naozaj skôr „kopec srandy“, ktorý zažijete s nejakými umelohmotnými figúrkami, alebo jednoduchými výrobkami pre domácnosť, v jednej, možno v dvoch farbách, ktoré by ste si omnoho lacnejšie dokázali kúpiť v najbližšom hračkárstve a ušetrili by ste navyše stovky eur za tlačiareň. Iste, originál je originál. Aj preto majú 3D tlačiarne svoje pevné miesto tam, kde ho obsadili už pred rokmi – pri výrobe modelov a prototypov v strojárenskom, prípadne stavebnom priemysle a architektúre. Pribúdajú aj nové oblasti, kde je ich nasadenie zaujímavé a zrejme aj perspektívne. Spomeňme zdravotníctvo a výrobu rôznych protéz a zubných a kĺbových náhrad priamo podľa 3D modelov, napr. z počítačovej tomografie a pod.

POZRITE SI: Vytlačte si vlastný kryt na Nokiu Lumia 820

Napriek tomu sa zatiaľ 3D tlačiarne v domácnostiach príliš nerozšírili a niektorí odborníci varujú, že môže ísť o ďalšiu technologickú bublinu, uvádza napr. Reuters.

Spoločnosť Citron Research, ktorá sa zaoberá analýzou akcií, tvrdí, že výrobcovia 3D tlačiarní nafukujú trhovú bublinu, zveličujú výhody a perspektívy technológie a ich akcie sú výrazne nadhodnotené. Mimochodom, 3D tlač ako perspektívnu technológiu budúcnosti spomenul v Správe o stave Únie aj americký prezident Barack Obama. Po minulotýždňovom publikovaní správy Citron Research o výrobcoch 3D tlačiarní však akcie rozhodujúcich amerických firiem z tejto branže poklesli (napr. akcie 3D Systems spadli o 4,36 percenta, Stratasys o 6,08 percenta a ExOne o 2,96 percenta).

ProtoHouse

Štruktúra materiálu, z ktorého by sa mali 3D tlačiť diely ProtoHouse.

Napriek tomu je to ako v tom arabskom prísloví: „psi brešú a karavána ide ďalej“. Či ide o humbuk, alebo bublinu, ukážu až nasledujúce mesiace a roky. Možno zväčšenie výkonu 3D tlače, širšia paleta materiálov, alebo ďalšie zníženie nákladov budú podstatným impulzom k tomu, aby sa prelomila bariéra kritického množstva a technológia by mohla prudko expandovať. V kombinácii s IT a internetom má k tomu najlepšie predpoklady. A pomôcť by mohli aj neobvyklé nové aplikácie.

Už sa objavil zámer stavať pomocou veľkej 3D tlačiarne vedeckú základňu na Mesiaci. S myšlienkou prišla architektonická firma Fosters and Partners. Ale s tou výstavbou nejde o ojedinelý nápad. Pomocou 3D tlačiarne bude možné vytlačiť aj komponenty na montovaný rodinný dom, informoval server Mashable. Tlač prefabrikátov by mala trvať tri týždne a následná montáž domu by sa údajne mala stihnúť za jediný deň. Koncepciou „tlačeného“ domu ProtoHouse sa zaoberá skupina britských architektov s názvom Softkill Design.

POZRITE SI: 3D tlač a tlačiarne – tvrdá virtuálna realita

Diely by mali byť vyrobené zo špeciálneho vlákna z bioplastu spojovaného laserom a pri montáži sa nebudú používať žiadne skrutky, ani lepidlá. Bude to čosi ako Lego, alebo suchý zips. Myšlienka vyzerá zaujímavo, hoci nie sú známe informácie o materiálových nákladoch na takúto stavbu. 3D tlačiareň by však mohla bravúrne zvládnuť rôzne filigránske detaily na fasádach, ktoré inak vyžadujú náročné nasadenie umeleckých remeselníkov. V každom prípade to vyzerá tak, že 3D tlačiarne sa možno objavia v oblastiach, kde by sme ich donedávna veru nehľadali.

Foto: Mashable, VISUAL NEWS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.