Reklama

Dom napájaný elektromobilom? Audi skúma obojsmerné nabíjanie

Zdroj | Audi
Juraj Procházka
Zdroj | Audi
Zdroj | Audi

Automobilka Audi sa zaviazala plniť ciele Parížskej klimatickej dohody a do roku 2050 vyrábať uhlíkovo neutrálne portfólio automobilov. V mene tohto cieľa plánuje Audi zaradiť do roku 2025 do výroby až 20 elektrických modelov, ale tým ekologické zámery nekončia. Elektromobil sa má stať prvkom trvalo udržateľného energetického prechodu.

Pozrite si

Audi e-tron 55 s ukradnutými späťákmi dá pokojne aj 300 km

V Európe, aj vo svete stúpa podiel obnoviteľných zdrojov energie na úkor elektrární na fosílne palivá. V prvom polroku 2020 tvorili obnoviteľné energie prvý krát vyše 50% energetického mixu v Nemecku. Tento rastúci podiel však sprevádza podstatný problém veterných a solárnych zdrojov – nestabilita dodávok. V slnečnom a veternom počasí produkujú často prebytok elektriny a chýba kapacita na jeho ukladanie.

Vyriešiť, alebo aspoň zmierniť tento deficit by mohli elektromobily s reverzným nabíjaním. Tie by mohli vo svojich batériách nielen ukladať prebytočnú elektrinu zo siete, ale v prípade potreby, alebo počas výpadku, by ju zas mohli uvoľniť a napájať spotrebiče v domácnosti.

V Japonsku koncept V2G (Vehicle to Grid / z vozidla do siete), respektíve V2H (Vehicle to Home) rozvíja už od roku 2012 automobilka Nissan, ale pridali sa aj ďalší výrobcovia. V krajine vychádzajúceho slnka nie sú zriedkavosťou zemetrasenia, alebo tajfúny, pri ktorých dochádza k prerušeniu dodávok elektriny zo siete. Elektromobil, alebo vodíkové auto môže preto v prípade živelných katastrof slúžiť ako záložný zdroj pre fungovanie domácností.

Zdroj | Audi

Začlenenie elektromobilu do domácej siete je jadrom výskumného projektu v oblasti obojsmerného nabíjania, v ktorom spojili sily aj Audi a Hager Group, aby zaistili výhody hlavne v kombinácii s domácim fotovoltaickým systémom. Prebytočná energia zo solárnych panelov sa môže dočasne uložiť v akumulátoroch auta a podľa potreby uvoľniť.

Pozrite si

Honda sa inšpiruje Teslou, predstaví Mobile Power Pack

Riešenie Audi využíva jednosmerné napätie prostredníctvom konektora CCS Combo. V prototype „blízko sériovej výroby“ môže vozidlo dodávať až 12 kW energie prostredníctvom nástenného DC meniča. Voliteľný domáci zdroj energie bude mať výkon 9 kWh (rozšíriteľný na vyššiu úroveň). Vďaka úrovni jednosmerného napätia v celej sieti si spojenie medzi solárnym systémom a vozidlom nevyžaduje menič, a preto je obzvlášť účinným riešením.

Zdroj | Audi

Ak dôjde k prebytku solárnej energie, použije sa na dobíjanie vozidla. Keď nie je k dispozícii solárna elektrina (alebo nie v dostatočnom množstve) a v rozvodnej sieti je elektrina za špičkovú tarifu, vozidlo funguje ako zdroj energie. Okrem fotovoltaiky sa batéria elektromobilu dobije na požadovanú cieľovú úroveň (SOC) aj v noci a v čase mimo špičky, keď je k dispozícii lacná elektrina zo siete. Okrem toho môže vozidlo počas výpadku prúdu napájať celú domácnosť.

Batéria Audi e-tron s kapacitou 95 kWh by mohla samostatne zásobovať rodinný dom energiou približne celý jeden týždeň, povedal Martin Dehm, technický projektový manažér pre obojsmerné nabíjanie v Audi.

Spoločný výskumný projekt Audi a Hager Group ukázal, že zákazníci, ktorí majú vlastný fotovoltaický systém, môžu navrhnúť optimalizáciu svojej mobility z hľadiska nákladov pri súčasnom odstránení niektorých záťaží zo siete. Inteligentné riadenie zaistí, že stačí prísť domov a pripojiť vozidlo do zásuvky.

Zdroj | Audi

Otázkou však je, či časť zákazníkov nebude vnímať vybíjanie batérie auta počas napájania domácnosti ako riziko. Systém síce nevybije batériu pod stanovenú energetickú rezervu, ale ak by bolo treba neplánovane vyraziť na dlhšiu cestu napríklad so štvrtinou energie v batérii, nebolo by to nič príjemné.

Ďalšou otázkou tiež je, či nie je jednoduchšie rovnaký efekt dosiahnuť jednoducho použitím samostatného záložného zdroja, ako napríklad Tesla Powerwall, namiesto opotrebovávania batérie auta pridávaním nabíjacích/vybíjacích cyklov. V prípade dlhých výpadkov počas živelnej pohromy však možnosť využitia veľkokapacitnej batérie elektromobilu predstavuje zaujímavé riešenie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.