Reklama

Dojazd len 300 km stačí, tvrdí šéf automobilky, ktorá vyrába iba elektromobily

Zdroj | Lucid Motors
Stanislav Vinc
Zdroj | Lucid Motors
Zdroj | Lucid Motors

Najčastejším argumentom odporcov elektromobilov je, že na jedno nabitie nedokážu prejsť také vzdialenosti, ako vozidlá so spaľovacími motormi. Automobilky tento argument svojimi najnovšími modelmi síce čoraz viac vytláčajú, no pravdou je, že možno v tejto disciplíne súťažia zbytočne.

Taký má aspoň názor generálny riaditeľ automobilky Lucid, ktorá svojho času sama priniesla na trh elektromobil s rekordným dojazdom.

Automobilka Lucid urobila dieru do sveta elektromobilom Air, ktorý dorazil na trh v roku 2021 a o rok neskôr aj do Európy. Okrem cenovky na úrovni 200-tisíc eur bol zaujímavý aj svojim maximálnym dojazdom až do 845 kilometrov (podľa metodiky WLTP). V tomto smere sa vlastne stále radí medzi špičku.

Obsah pokračuje pod reklamou

V najnovšom rozhovore pre portál InsideEVs však Peter Rawlinson, generálny riaditeľ automobilky uviedol, že budúcnosť elektromobilov podľa neho patrí modelom s dojazdom na úrovni 180 míľ, resp. bezmála 300 kilometrov. Samotný Lucid sa na výrobu takéhoto modelu aktuálne pripravuje.

„To je budúcnosť, určite,“ uviedol v rozhovore. „Neznamená to, že všetky stredne veľké modely budú mať taký krátky dojazd, ale do 10 rokov môže existovať aj takáto verzia.“

Rawlinson si uvedomuje, že to znie paradoxne, ak takýto názor prichádza od automobilky, ktorá sa pýši elektromobilom s jedným z najvyšších dojazdov na trhu. Myslí si však, že si ľudia žijúci v mestách a ich blízkom okolí časom uvedomia, že aktuálna posadnutosť čo najvyšším dojazdom je zbytočná a že im v skutočnosti na každý deň bohate stačí aj menší dojazd.

Podľa štatistík amerického ministerstva dopravy najazdia vodiči priemerne menej ako 40 míľ (64 km) denne. Na Slovensku je to pri prepočte z priemerného ročného nájazdu len 58 kilometrov denne. Priemerný vodič si tak len kvôli „rezervnému“ dojazdu kupuje zbytočne drahý elektromobil so zbytočne veľkou batériou.

Pozrite si

Takto vybavený horský e-bike za 1 599 dolárov? Rozhodne sa poponáhľajte

Rawlinson predpokladá, že keď bude nabíjacia infraštruktúra dostatočne rozšírená a spoľahlivá, vodiči si zvyknú na pravidelné dobíjanie kedykoľvek, keď auto zaparkujú. Vodiči podľa neho budú považovať 200-míľový (320 km) dojazd za dostatočný pre rodinné auto do roku 2030. Takýto elektromobil by si vystačil aj s 30 kWh batériou, čo je iba zlomok kapacity dnešných elektromobilov. Navyše, ceny lítium-železo-fosfátových (LFP) batérií (lacnejšej alternatívy k bežným batériám) už klesli na približne 60 dolárov za kWh.

Lucid by pri týchto podmienkach podľa Rawlinsona mohol vyrobiť batériový modul za 2 500 dolárov, možno aj 2 000 dolárov, namiesto 20 000 až 25 000 dolárov, ako je tomu dnes. „A práve toto umožní masové rozšírenie elektromobilov a pomôže zachrániť ľudstvo v budúcnosti“.

Rawlinson ďalej uviedol, že toto bol od začiatku plánom Lucid Motors, teda najskôr vyvinúť luxuné elektromobily s extrémnym dojazdom a potom tú istú technológiu aplikovať aj na cenovo dostupnejšie a masovo vyrábané modely. Momentálne sa Lucid nachádza v prvej fáze tohto plánu. V portfóliu má okrem spomínaného sedanu Air aj SUV model Gravity, pričom v roku 2026 by naň mal nadviazať cenovo dostupnejší crossover s cenou okolo 50-tisíc dolárov.

Jedným dychom však Rawlinson ubezpečuje, že Lucid neprestane s vývojom a výrobou elektromobilov s extrémnym dojazdom, tie budú mať stále svoju cieľovú skupinu zákazníkov. Menšie elektromobily nebudú určené pre všetkých, ale primárne vodičov, ktorým aj dnes stačí menšie auto, ktorí nepodnikajú časté cesty na dlhé trasy alebo na tento účel už majú v rodine či firme iné auto.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.