Reklama

Dnes začína meteorický roj objavený na Slovensku. Silvester zas spestrí kométa

Zdroj | Casey Horner/Unsplash
Stanislav Vinc
Zdroj | Casey Horner/Unsplash
Zdroj | Casey Horner/Unsplash

Slovenská akadémia vied na svojej webovej stránke upozornila na blížiaci sa meteorický roj U Midy nazývaný aj Ursidy, ktorý nám spestrí záver roka a najmä Vianoce. Objavený bol pritom na Slovensku ešte v roku 1945, kedy na Skalnatom Plese pozorovali až 88 meteoritov za hodinu.

K meteorickému roju sa navyše ešte v decembri pridá aj novoobjavená kométa, ktorú bude možné ešte začiatkom budúceho roka pozorovať aj voľným okom.

Meteorický roj Ursidy bude činný už od dnes, 17. decembra 2022 až do 26. decembra 2022. Jeho maximum však nastane tesne pred Vianocami a to už tento štvrtok 22. decembra 2022.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako uvádza SAV, roj súvisí s krátkoperiodickou kométou 8P/Tuttle s obežnou dobou 13,6 roka, presne oproti ktorej sa nachádza najhustejší oblak meteoritov. Kométa sa počas svojej obežnej dráhy priblíži k Zemi až na 15 miliónov kilometrov.

„Táto dráha je značne rušená Jupiterom – vďaka poruchám pozorujeme jednotlivé deformované časti vlákna,“ spresňuje astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v. v. i. a dodáva, že pozorovacie podmienky sú v roku 2022 výborné: „Mesiac bude počas maxima jeden deň pred novom. Na oblohe budeme môcť v tomto čase vidieť približne 10 meteorov za hodinu.“

Okrem meteorického roja sa na decembrovej nočnej oblohe objaví aj neperiodická kométa C/2022 E3 (ZTF), ktorá bola objavená len 2. marca tohto roku kalifornským tímom z projektu Zqicky Transient Facility. Najbližšie popri Zemi prejde až 2. februára 2023, kedy ju vďaka vzdialenosti len 43 miliónov kilometrov bude možné pozorovať aj voľným okom.

Zdroj | P. Carson, Essex, UK

Zo Slovenska však kométu bude vďaka priaznivým podmienkam možné pozorovať aj koncom decembra, resp. roka. “V decembri sa kométa objavuje na oblohe okolo polnoci a pozorovať ju môžeme aj v malých ďalekohľadoch,” dodáva na záver J. Svoreň.

Šancu na spozorovanie týchto vesmírnych udalostí môže znížiť svetelný smog, ktorý je navyše v zimných podmienkach ešte intenzívnejší. Pokiaľ bývate vo väčšom meste, odporučiť vám môžeme webovú stránku lightpollutionmap.info. Vyhľadaním si vašej lokality na mape môžete veľmi rýchlo zistiť, kde vo vašom okolí končia hranice svetelného smogu a teda kde sú podmienky na sledovanie nočnej oblohy lepšie.

Ak už kvôli nočnej oblohe vycestujete mimo mesta, do smartfónu vám odporúčame stiahnuť si aj niektorú z aplikácií, ktoré vám prostredníctvom rozšírenej reality zobrazia názvy súhvezdí a vesmírnych telies nad vami. V redakcii máme v tomto smere dobré skúsenosti s aplikáciami Sky Guide (iOS), SkyView (Android, iOS), Star Walk 2 (Android, iOS) či NightSky (iOS).

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.