V kalendári je dátum 17. júl označovaný ako Svetový deň smajlíkov alebo, ak chcete, Emoji. Smajlíky sa naďalej vyvíjajú a prichádzajú stále nové. Viete, ale čo ktorý znamená?
Kedy sa smajlíky prvýkrát objavili? Ich oficiálna história sa datuje už od roku 1963, kedy Harvey Ball nakreslil žltý kruh s oválnymi očami a širokým úsmevom. Bolo to súčasťou kampane pre poisťovňu, ktorá mala vtedy problém so zamestnancami.
Výrazný zlom prišiel o približne 30 rokov neskôr, kedy vznikla databáza Unicode, ktorá v tom čase obsahovala niekoľko symbolov. Tie však len vzdialene pripomínali dnešné smajlíky.
Vo februári 1999 svet uzrel prvú súpravu 176 symbolov, ktoré mali nahradiť a osviežiť bežnú textovú komunikáciu. Navrhol ich japonský umelec Shigetaka Kurita, ktorý chcel priniesť jednoduchšiu formu komunikácie na mobilnej platforme, ktorú používal.
Dnes je smajlíkov skutočne množstvo, niektoré majú dokonca svoje alternatívy v rôznych farbách, smajlíky tváre aj v rôznych rasových deriváciách, no časom pribudli aj tak bizarnosti ako napríklad tehotný muž a podobne.
Dokonca aj jeden smajlík môže mať svoj druhý neslušnejší význam, ako napríklad baklažán niekto prirovnáva k mužským pohlavným orgánom alebo broskyňa môže v danom kontexte znamenať zadok. Dnes už dokonca aj taký smajlík môže byť právne záväzný, takže pozor na to!
Viete, ale čo ktorý smajlík znamená, aby ste mali istotu, že ich nepoužívate zle alebo nevhodne? Preto vám dávame do pozornosti náš seriál o význame smajlíkov, ktorého dokopy vyšlo viac ako 400 dielov!
Venovali sme sa všetkým najznámejším smajlíkom, pričom stále tam máte ich pozíciu v systéme Unicode aj spolu s ich kódmi. Navyše nechýba popis a správny význam, pričom tam máte zobrazenie aj na všetkých známych platformách.