Reklama

Dnes je Black Friday! Naozaj, iba dnes

Zdroj | Getty Images | Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Getty Images | Unsplash
Zdroj | Getty Images | Unsplash

Viete, že dnes je Black Friday? Dnes a iba dnes? Neexistuje nič také ako Black Friday počas roka. Neexistuje ani Black Week či Black Month. To si len naše e-shopy už pred rokmi pomýlili pojmy.

A doteraz nás nimi masírujú na jar, v lete, pomaly celú jeseň a Black Friday sa určite objaví aj počas zimy. Pritom Black Friday je len dnes. Deň po americkom sviatku vďakyvzdania.

Berme to ale tak, že našinec sa stále nevie rozhodnúť na poslednú chvíľu a na premyslenie nejakého nákupu potrebuje aspoň ten týždeň. Týždeň masírovania mega zľavami berme ako primerané, všetko navyše je už úplne zbytočné a povedal by som, že až kontraproduktívne. Prečo?

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Getty Images | Unsplash

Black Friday mať totiž každý piatok, nebodaj toto označenie využívať ako sa marketérom z e-shopov zachce a kedykoľvek počas týždňa počas celého roka, je načisto na hlavu. Zákazníci potom na tento „sviatok zliav“ nebudú časom už vôbec reagovať. Spomeňte si koľkokrát ste za tento rok počuli či videli reklamu či mailing nejakého e-shopu na ich „Black friday“. V našom prípade by prsty dvoch rúk boli málo.

Pozrite si

Vybrali sme 234 najlepších reálnych Black Friday ponúk tohto roka

Čo je Black Friday?

Black Friday, alebo Čierny piatok, vznikol pred desiatkami rokov v USA, presnejšie v meste Philadelphia ako pomenovanie piatku po Dni vďakyvzdania, pretože každý sa po dni voľna ponáhľal čosi kúpiť, využiť zľavy v obchodoch a tak vznikali masívne zápchy. Niečo ako keď v našom hlavnom meste napadne 2 cm snehu.

Čierny piatok v 20. storočí ešte nefungoval on-line, všetko prebiehalo off-line, v kamenných obchodoch. Obchody sa snažili nalákať na zľavy, časom to prerástlo do masívnych zliav, pokojne aj 90 %, ktoré mali za následok presne tie situácie, na ktorých sa vo videách baví celý svet.

Až s nástupom internetu sa tento nákupný ošiaľ preniesol aj do sveta, v ktorom nehrozili žiadne ujmy na zdraví či majetku. A po rokoch sa Black Friday dostal aj na Slovensko, kedy ho e-shopy s veľkou radosťou začali vo veľkom využívať.

Black Friday na budúci rok pripadá na 22. novembra 2024. Schválne, spočítajte koľko Black Friday uvidíte na e-shopoch počas celého roka dovtedy.

Žiaľ, nie je Black Friday ako Black Friday. Okrem toho, že marketingoví manažéri v e-shopoch Black Friday začali zneužívať počas celého roka, v mnohých prípadoch aj renomovaných e-shopov nájdete v Black Friday ponukách viac ako úbohé zľavy. Označiť niečo zľavou Black Friday a ďať na to zľavu euro, dve či 10 € je na prvý pohľad zábavné, na druhý ale stratou času pre zákazníkov.

Tí si musia prejsť všetkými tými zľavami-nezľavami, aby sa dostali k tým pár reálnym. A verte nám, vieme o čom hovoríme, tento týždeň sme prešli mnoho tisíc produktov, aby sme z nich vybrali 234, ktoré majú reálne zľavy aspoň vo výške 1/3 z pôvodnej ceny. Nebolo to vôbec ľahké, no našťastie je už po časoch, kedy si e-shopy vymýšľali nadhodnotené pôvodné sumy, aby vyzerala zľava podstatne lepšie.

Zdroj | Unsplash | Ilyuza Mingazova

Aj preto je v Black Friday ponukách neraz tovar so zľavou 5 %, 10 % či 15 %. Ušetriť pár eur je pekné, no takéto zľavy patria do kategórie Výpredaj či Akcia, nie Black Friday. O pár rokov budeme voči názvu Black Friday takí apatickí, že budeme už len čakať kým z éteru zmiznú všetky tie reklamy na Čiernopiatkové zľavy. Vzhľadom na ich súčasnú intenzitu, pár rokov môže pokojne označovať aj reálny pár, teda dva.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nezbláznite sa

Hoci to tak nevyzerá, Black Friday by dnes nemal byť o tom, aby ste nutne niečo kúpili. To by chceli obchody a e-shopy. Pred kliknutím na tlačidlo „Záväzne objednať“ si rozmyslite, či daný produkt naozaj potrebujete. Ak áno, super, ušetrili ste možno aj niekoľko desiatok percent z ceny oproti bežnému nákupu, čo je v súčasnosti viac ako pozitívne. No ak čo i len zaváhate, nekupujte si ho. S najväčšou pravdepodobnosťou produkt či službu nepotrebujete.

Každý jeden produkt navyše totiž stojí výrobu, ktorá produkuje emisie. Tie produkuje aj doprava produktu s absolútnou istotou z niektorej z krajín Ďalekého východu. Ďalšie emisie tvorí doprava po krajine, no skryté produkujú aj vyhodenie napríklad starého produktu, ktorý nahradil práve ten nový. Nehovoriac o odpadoch z balenia produktov… Nakupovanie nech má zmysel iba v takom prípade, keď to človek naozaj potrebuje. Bude nám tu potom určite lepšie. 

Zdroj | Getty Images | Unsplash

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.