Reklama

Deti on-line (nielen) počas prázdnin?

Zdroj | HP
Richard Pliešovský
Zdroj | HP
Zdroj | HP

Deti – internet – bezpečnosť. Spojenie týchto troch slov do jednej vety neveští nič dobré. Deti sú naše poklady, no zároveň aj majstri na vyrábanie problémov. Teraz si predstavte, čo asi môžu vyparatiť, keď majú počas prázdnin dostatok času, zatiaľ čo sme my v práci.

Zásadu „Dôveruj, ale preveruj” pozná každý zodpovedný rodič. Našťastie digitálna doba dovoľuje rodičom mať prehľad o tom, čo robí ich potomok. No skôr, ako začneme riešiť otázku kontroly, poďme sa zamyslieť nad tým, kedy je vhodné zoznámiť dieťa s prvým smart prístrojom.

Kedy povoliť deťom prístup do digitálneho sveta?

Deti internet a smart zariadenia zbožňujú. Zoznamujú sa s nimi už vo veľmi mladom veku a my to nemôžeme ignorovať. Zákazy nikam nevedú, a preto je nutné dohodnúť si pravidlá. Rodičia by sa mali zamyslieť, kedy je ideálne dať dieťaťu do rúk prvé smart zariadenie.

Zdroj | rawpixel (Pixabay)

Treba dbať aj na to, že ani prílišné odďaľovanie nie je vhodné vzhľadom na ich vývoj a riziko zníženia počítačovej gramotnosti. Aj keď je každé dieťa individuálne, odborníci sa zhodujú v tom, že vek okolo 10 rokov je tak akurát na prvé zoznámenie sa s digitálnym svetom. Vtedy deti začínajú túžiť po svojej nezávislosti, začínajú inak myslieť. Prísun nových informácií ich určite nakopne správnym smerom, teda za predpokladu, že ho v tom usmerní rodič.

Odvtedy však treba mať jeho činnosť v internetovom prostredí pod kontrolou. Tu prichádza na rad skutočné umenie zladiť potreby dieťaťa s našou zodpovednosťou, aby sa z nás nestali policajti a ani diktátori. Je dobré riadiť sa zásadou, že ak chceme, aby bolo naše dieťa k nám čestné, musíme byť čestní aj my k nemu. To znamená, že nebudeme poza jeho chrbát čítať komunikáciu s priateľmi, alebo sledovať históriu prehliadača.

Kontrola histórie vyhľadávania

Netreba zdôrazňovať, že rodič by mal mať prehľad o tom, čo jeho dieťa na internete robí a aké stránky navštevuje. Lepšia možnosť, ako to robiť potajomky a poza jeho chrbát, je dohodnúť si pravidlá na začiatku jeho kontaktu s internetovým svetom.

Zdroj | Samsung

Monitorovanie aktivity dieťaťa v prehliadači je dobrým spôsobom, ako si vytvoriť prehľad nielen o tom, čo dieťa zaujíma, ale môže pomôcť aj v identifikovaní jeho problémov, ktoré s nami nechce (bojí sa, hanbí sa) z rozličných dôvodov rozoberať. Ak si dieťa vymaže históriu z prehliadača, musíme sa s ním porozprávať a zistiť, čo ho k tomu viedlo.

Vo väčšine prípadov to nemusí znamenať nič podstatné, ale lepšie je byť v obraze od samého začiatku. Prípadné náznaky je tak vhodné riešiť skôr, ako sa z nich stane skutočný problém. Používanie smartfónu (tabletu, notebooku) nemá deťom slúžiť len na zabíjanie nudy. Rodičia by mali dohliadať tak na počet hodín strávených online, ako aj určiť čas, v ktorom bude povolené používanie webu.

Online bezpečnosť

Ako naše dieťa rastie, zvyšuje sa aj jeho intenzita a nároky na čas trávený v digitálnom prostredí. Našťastie, dnes sa už deti v škole učia o tom, aké nástrahy na nich čakajú na internete. Nie je preto potrebné, aby sa z vás stal expert na túto tému. Do online sveta môžeme dokonca preniesť podobné zásady, aké poznáme z reálneho sveta.

Pozrite si

Deti versus sociálne siete

Tak ako nenasadneme do cudzieho auta, nemali by sme ísť na neznáme miesto ani na internete. V bežnom živote nás ani nenapadne dávať svoje súkromné údaje cudzím, a preto to určite nebudeme robiť ani v online priestore. Napriek tomu však platí, že deti skôr veria internetu, ako reálnemu svetu.

Môžeme za to zrejme aj my dospelí. Ak kážeme vodu a pijeme víno, prečo by nám mali naše deti dôverovať? Preto je svet internetu pre deti tak zaujímavý. Na prvý pohľad sa zdá, že je férový, spravodlivý a láskavý. Realita však od tejto ilúzie nemôže byť vzdialenejšia.

Deti sú počas svojho voľna a špeciálne cez prázdniny vystavené množstvu rôznych nástrah. O mnohých z nich sa s nimi dokáže porozprávať aj človek bez technických znalostí. Ak sa však necítite na to, aby ste s nimi prebrali základy kybernetickej bezpečnosti, istotne sú v škole, alebo v mieste vášho bydliska rôzne programy a kurzy, ktoré sa venujú práve tejto problematike.

Zdroj | Kerith Lemon

Kyberšikana

Šikana je nočná mora detí, rodičov a výchovných pracovníkov. Deti o nej nechcú vôbec rozprávať, a tak sa odhalí zvyčajne len náhodou. Tu pomáha otvorená priateľská komunikácia v rodine, ktorou dosiahneme, že sa nám budú deti zdôverovať aj s najväčšími trápeniami bez ohľadu na to, koľko majú rokov.

Bohužiaľ, šikana sa preniesla aj do kybernetického priestoru, kde ju voláme kyberšikana. Nepriateľskí útočníci sa v tomto priestore svojim obetiam vyhrážajú, prípadne ich ponižujú. Nemusíme zdôrazňovať, ako dokáže takéto ponižovanie ublížiť dieťaťu a spôsobiť mu emocionálnu traumu.

Aby sme jej zabránili, v horšom prípade ju začali riešiť, je dôležité vytvoriť dieťaťu také podmienky, aby nám verilo a vedelo, že sa na nás môže kedykoľvek a s čímkoľvek obrátiť.

NÁŠ TIP: Stiahnite si bezplatnú Rodičovskú príručku pre ochranu detí na internete od ESETu.

Tiež je dôležité, aby sme dieťaťu vysvetlili, že šikanu nesmie vracať. Dieťa musí pochopiť, že takéto správanie je nesprávne. Ten, ktorý ho obťažuje, ho často chce len vyprovokovať k podobnej reakcii. Vzniknutú situáciu treba nahlásiť príslušným orgánom a postarať sa o to, aby sa šikanujúce správy pre budúce vyšetrenie prípadu nevymazali.

Zdroj | Microsoft

Ak je dieťa šikanované cez sociálnu sieť, treba dotyčnú osobu zablokovať, a tak zabrániť ďalšiemu kontaktu. V prípade, že ide o spolužiaka, musíme sa ísť porozprávať aj s jeho učiteľom, alebo učiteľkou. Situáciu určite hneď neriešme s rodičmi spolužiaka, zvyčajne sa totiž za dieťaťom, ktoré šikanuje, ukrýva jeho vlastná šikana, častokrát dokonca priamo v jeho rodine.

Dobrá appka je na nezaplatenie

Pri ochrane detí v online priestore môžu pomôcť aj rôzne aplikácie, ako napríklad riešenie od spoločnosti ESET. Pomocou tohto bezpečnostného softvéru si dokážu rodičia nastaviť kategórie stránok, ktoré chcú schovať pred svojimi deťmi. V prípade surfovania prostredníctvom smartfónu, alebo tabletu s operačným systémom Android, je veľkým pomocníkom aplikácia ESET Parental Control.

Ide o naozaj vyspelú, no stále používateľsky prívetivú aplikáciu, ktorá ponúka veľké možnosti nastavení. Nájdete v nej napríklad Strážcu aplikácií, ktorý pomôže s dohľadom nad tým, koľko času a v akých aplikáciách trávia deti svoj čas. Funkcia zistenia polohy dieťaťa uľahčí skontrolovanie polohy miesta, kde sa dieťa nachádza.

Prípadne môžete využiť aj personalizované zóny, takže pri zmene polohy dostanete notifikáciu o tom, v ktorej zóne sa vaše dieťa nachádza. Samozrejmosťou je aj možnosť diaľkového blokovania smartfónu, či dokonca jeho vymazanie. V prípade potreby môžete využiť aj odoslanie správy, ktoré neumožní dieťaťu používať smartfón, kým si danú správu neprečíta.

Používanie smartfónu uľahčuje život, ale nemá byť jedinou výplňou voľného času našich detí. Treba si uvedomiť, že pre deti sme stále najväčším vzorom my. Ak svoju mamu nevidia inak, ako so smartfónom v ruke stále zavesenú na sociálnej sieti a otca hrať morbídne hry na počítači, ťažko im vysvetlíte, že digitálny svet je zlý a už vôbec nie pre nich.

Napriek tomu, že internet a smart zariadenia dnes doslova vládnu svetu, nechajme v našich srdciach dostatok priestoru pre lásku, priateľstvo a rodinnú pohodu. Len vtedy sa budú naše deti cítiť bezpečne bez toho, aby hľadali náhradné náručie a „zaručené“ informácie z pochybných zdrojov niekde na internete.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.