Znižovanie nákladov pri vesmírnej doprave je úlohou, ktorú riešia štátne aj súkromné inštitúcie už roky. Jednou z ciest sú mnohonásobne použiteľné nosiče, hoci americké raketoplány túto víziu rozhodne nesplnili. Viacnásobne využiteľnú nosnú raketu už vyvinula SpaceX a momentálne ju testuje.
Ďalšou cestou je vypúšťanie vesmírnych nosičov z lietajúcich základní, namiesto pozemnej rampy na kozmodróme, podobne ako to má v úmysle Virgin Galactic so svojím raketoplánom SpaceShipTwo.
Pozrite si: SpaceX – Iron Man je optimista
Aj keď posledný testovací let SpaceShipTwo v roku 2014 skončil tragickou haváriou, koncept je životaschopný a počíta sa s ním naďalej. Podobnou cestou sa chce vydať aj americký armádny výskumný ústav DARPA, ktorá chce pomocou stíhačiek dopravovať do vesmíru malé satelity, informoval portál Gizmag.
Nosnú raketu vynesie stíhačka do maximálnej výšky (zrejme cca 20 km), kde sa odpojí podobne ako bomba. Za okamih sa zapnú vlastné motory vesmírneho nosiča, ktorý potom dokáže na nízku orbitu (LEO) vyniesť náklad okolo 45 kg (100 libier). Keďže ide o vojenský program, dopravovať by takto bolo možné napríklad špionážne družice, ale v prípade komerčného využitia by mohli pribudnúť aj vedecké, meteorologické a komunikačné satelity.
Najdôležitejším aspektom je zníženie nákladov – lietadlá môžu štartovať z ktoréhokoľvek (nielen) vojenského letiska a vzhľadom na štart v riedkych vysokých vrstvách atmosféry nie je potrebná veľká nosná raketa. Náklady na vynesenie satelitu by sa mali pohybovať okolo 1 milión US dolárov, čo je pri uvedenej hmotnosti zhruba polovica súčasných nákladov.
Na projekte ALASA (Airborne Launch Assist Space Access) pracuje DARPA od roku 2011. V súčasnosti má projekt ALASA za sebou 1. fázu, v rámci ktorej boli navrhnuté tri verzie nosiča, telemetria a riadiaci softvér misie. Ako dodávateľ pre 2. fázu projektu bol vybratý Boeing. Bude nasledovať 12 testovacích štartov na orbitu a predvádzací let koncom tohto roku. Prvé satelity by sa mali na obežnú dráhu pomocou nosičov ALASA dostať v roku 2016.
Foto: Gizmag